LCD, czyli Liquid Cristal Display jest wyświetlaczem, który zbudowany jest z kryształów znajdujących się w stanie pośrednim pomiędzy cieczą, a ciałem stałym. Piksele LCD nie świecą własnym światłem, ale światłem odbitym od lampy fluorescencyjnej. Światło to przechodzi przez ciekłe kryształy, w których za pośrednictwem odpowiedniego filtra jest mu nadawany pożądany kolor. Ekran telewizora LCD jest matrycą składającą się z milionów komórek, które są wypełnione takimi kryształkami. Wyróżnić można trzy różne rodzaje matryc, jakie stosowane są w telewizorach LCD: matryca TN (Twisted Nematic – najtańsza matryca, do zastosowań multimedialnych, mająca krótki czas reakcji piksela, jej wadą są słabe kąty widzenia i nienajlepsze odwzorowania kolorów), matryca MVA i PVA (Multi Domain Vertical Aligment – dobrze odwzorowują barwy, mają wysokie kąty widoczności, ale jednocześnie wadą jest wysoki czas reakcji piksela) oraz matryca IPS (S-IPS, In-Plane Switching – najlepsza z technologii LCD i najdroższa, świetnie odwzorowuje kolory i ma niski czas reakcji piksela). Kupując telewizor LCD naturalnie musimy sprawdzić jego najważniejsze parametry techniczne, do których należy: przekątna ekranu, format obrazu, rozdzielczość, kąt widzenia, czas reakcji piksela, współczynnik kontrastu, jasność, oraz złącza. Przekątna ekranu to inaczej jego rozmiar, który podawany jest w calach. Jeden cal to 2,54 cm. Telewizory LCD mogą mieć przekątną od 15 do 70 cali. W zależności od tego, jakim miejscem na telewizor dysponujemy, powinniśmy zakupić odpowiedni jego rozmiar. Im większa wartość przekątnej ekranu, tym telewizor LCD będzie droższy. Obecnie największą popularnością cieszą się telewizory LCD z przekątną 32 cale. Przy zbyt dużych obrazach, umieszczonych w małych pomieszczeniach, możemy mieć wrażenie nienaturalności. Drugim, ważnym parametrem w telewizorach LCD jest format obrazu, czyli stosunek szerokości monitora do jego wysokości. Większość modeli telewizorów LCD posiada ekran panoramiczny, na którym idealnie wyglądają firmy zapisane w formacie 16:9. Format 4:3 można jeszcze spotkać w telewizorach LCD mających mniej niż 20 cali. Format panoramiczny to najczęściej wykorzystywany format w filmach DVD.
Przy wyborze telewizora LCD ważna jest rozdzielczość ekranu, czyli tryb pracy wyświetlacza. Można powiedzieć inaczej, że jest to liczba pikseli, jakie zawiera wyświetlacz w pionie i w poziomie. Rozdzielczość jest stosunkiem liczby kolumn do rzędów pikseli i może wynosić np. 640x480 lub 1280x720. Parametr ten odpowiada za jakość wyświetlanego obrazu. Cechą charakterystyczną dla telewizorów LCD jest wysoka rozdzielczość ekranu. Im będzie ona wyższa, tym lepiej. Najczęściej dla ekranów 32 calowych rozdzielczość wynosi 1366x768. Wyższe modele telewizorów LCD mają rozdzielczość wynoszącą 1920x1080.Kolejny parametr, opisujący telewizory LCD, to kąt widzenia, czyli współczynnik określający kąt patrzenia na obraz. Jest to wymierny czynnik, bowiem wskazuje na jakość konkretnego modelu telewizora. Duży kąt widzenia będzie atutem telewizora LCD. Standardowo, wyświetlacze posiadają kąty 178 stopni. Natomiast, czas reakcji piksela, wspominany wśród ważnych przy zakupie cech telewizorów LCD, to czas niezbędny dla pojedynczego piksela na zapalenie się i całkowite wygaśnięcie. Jest on liczony w milisekundach i można go określić jako szybkość, z jaką ekran reaguje na zmianę obrazu. Im wyższy czas reakcji matrycy, tym gorzej. Współczynnik kontrastu odbierany jest przez klientów jako poziom ostrości obrazu. Istnieje zasada, że im wyższy będzie owy współczynnik, tym obraz będzie bardziej wyrazisty, a oglądanie programów przyjemniejsze. Duży kontrast powoduje, że czerń rzeczywiście jest czarna, a nie szara. W najnowszych i zarazem najdroższych modelach telewizorów LCD kontrast wynosi nawet 15 000:1. Zwykłe telewizory LCD mogą mieć współczynnik kontrastu na poziomie 1200:1 lub 1600:1.
Jasność, inaczej luminacja jest wielkością, którą również trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie telewizora LCD. Wielkość ta charakteryzuje świecenie ciał światłem własnym lub odbitym i jest podawana w kandelach na metr kwadratowy. Obecnie współczynnik jasności utrzymuje się zwykle na poziomie 500 kandeli na metr kwadratowy. Bardzo ważne jest, aby telewizor LCD prezentował określone złącza, pozwalające na podłączenie do niego innych urządzeń. Do złącz występujących w telewizorach LCD należą: HDMI (złącze cyfrowe audio i wideo), DVI (złącze cyfrowe, pozwalające na komunikację z komputerem), D-SUB (złącze analogowe), SCART (euro złącze, pozwalające na podłączenie odtwarzaczy i nagrywarek DVD, tunerów, czy dekoderów), AC/S Video (komunikacja z kamerą i magnetowidem), oraz RS-232C (komunikacyjna magistrala). Telewizory LCD dostępne na rynku, mogą wyróżniać się określonymi funkcjonalnościami dodatkowymi, które pozwalają na przykład na widzenie obrazu w obrazie (PiP), obrazy poza obrazem (PoP), obrazu na dwóch częściach ekranu (PaP), czy też podzielenie obrazu na telewizyjny i telegazetę (PaT).
Produkcję telewizorów LCD, posiadających płaskie wyświetlacze, rozpoczęły firmy Sony, Sharp, Samsung i Panasonic. Dzięki temu została zapoczątkowana się zupełnie inna, nowa era w branży RTV, która trwa po dziś dzień. Telewizor LCD można kupić już za kilkaset złotych, ale za największe i najbardziej zaawansowane modele nadal przyjdzie nam zapłacić o wiele więcej. Do grupy najważniejszych producentów telewizorów LCD zalicza się firmy Sony, JVC, LG, Panasonic i Philips, ale to tylko jedne z marek telewizorów, jakie możemy zakupić w polskich sklepach. Każda z wymienionych firm ma w swoim asortymencie zarówno sprzęty dla najbardziej wymagających użytkowników, jak i uniwersalne telewizory, które sprawdzą się w zasadzie w każdym przypadku. Polecanymi obecnie modelami telewizorów, o zaawansowanych funkcjach, ale i wyższej cenie, są: Philips 32PF9830, Samsung LE46M51B, Sony KDL-40V2000 BRAVIA.
Oczywiście, że tak, choć nie można zaprzeczyć, że technologia CRT jeszcze nie tak dawno temu była powszechna na rynku telewizorów. Płaskie matryce zdobywają jednak coraz większą popularność, a najważniejsze, że są one coraz tańsze. Warto podkreślić, że sprzęt LCD to mniejsze gabaryty i wspaniałe parametry obrazu. Jeśli więc chcesz iść z duchem czasu i cieszyć się idealnym przekazem telewizyjnym, wymień stary telewizor kineskopowy na nowy telewizor LCD.
<
Telewizja HD, czyli High Definition Television jest to telewizja wysokiej rozdzielczości, która wykorzystuje transmisję cyfrową. Dzięki temu sygnał telewizyjny może być nadawany nawet z rozdzielczością 1920x1080 pikseli, czyli pięć razy większą niż w przypadku telewizji analogowej. Technologia cyfrowa pozwala na uzyskanie bardzo szczegółowego i wyrazistego obrazu. Obecne modele telewizorów LCD pozwalają już na oglądanie telewizji w wysokiej rozdzielczości i można powiedzieć, że w tym właśnie kierunku będzie rozwijać się technologia telewizyjna.
/p>Otóż, kontrast statyczny jest wartością realną i mierzalną. Dynamiczny kontrast można uzyskać wyłącznie programowo i jego wartość jest najczęściej wyższa od kontrastu statycznego i to wielokrotnie. Producenci telewizorów LCD często całkiem świadomie wprowadzają w błąd klientów, poprzez podawanie informacji o kontraście w wartości dynamicznej. W przypadku tego kontrastu można mieć wrażenie poprawy obrazu, niemniej jednak nie jest to realne jego powiększenie. Kontrast dynamiczny i jego wartość nie mają zbyt dużego znaczenia w przypadku telewizorów LCD i ich parametrów. O wiele ważniejsza jest wartość kontrastu statycznego i to pod jej względem powinno się porównywać poszczególne rodzaje telewizorów dostępnych na rynku.
Multiplikacja jest to jednoczesne wyświetlanie obrazu z dwóch źródeł, widocznego w oddzielnych oknach. Jest to funkcja dodatkowa w telewizorach LCD.
Przyjmuje się, że telewizor LCD powinien znajdować się w odległości, równej ilorazowi wartości jego przekątnej w calach, dzielonej przez 10. Oznacza to, że telewizor 32 calowy powinien znajdować się mniej więcej w odległości 3,2 metra od użytkownika.
Kupując telewizor LCD należy wziąć pod uwagę jego najważniejsze parametry, takie jak wielkość matrycy, kontrast, głębia czerni, rozdzielczość, czy też zakres posiadanych złącz i funkcji dodatkowych. To tylko niektóre z wielu cech telewizorów LCD, istotnych z punktu widzenia ich przyszłych użytkowników. Przed dokonaniem zakupu telewizora LCD najlepiej rozeznać się w najważniejszych parametrach tychże urządzeń, aby nie popełnić błędu. Nie zawsze najtańszy telewizor LCD będzie dla nas najlepszy i na odwrót – drogi i duży telewizor LCD nie będzie miał uniwersalnego zastosowania. Telewizor LCD ma na pewno wiele zalet, do których zalicza się małą wagę i niewielkie gabaryty, idealną ostrość i stabilność obrazu, brak szkodliwego promieniowania, niewielkie zużycie energii, długi czas pracy, lepsza jasność, duża rozdzielczość i atrakcyjną dla klientów cenę. Przed zakupem telewizora LCD powinniśmy określić własne preferencje i zastanowić się, jakie jego cechy są dla nas najważniejsze. Warto również stwierdzić, w jakim miejscu telewizor LCD będzie się docelowo znajdował.