Co wybrać: napęd Blu-Ray czy HD-DVD?

Na rynku są w chwili obecnej dostępne dwa podstawowe formaty filmowe – Blu-Ray i HD-DVD. Oba mają bardzo wysoką jakość i trzeba przyznać, że wybór jednego z nich jest trudny, podobnie jak podjęcie decyzji o zakupie napędu Blu-Ray albo napędu HD-DVD. Warto podkreślić, że pojawienie się w sklepach stacjonarnych odtwarzaczy oraz napędów HD DVD oraz Blu-Ray zapoczątkowało zupełnie nową epokę w domowej rozrywce i kolejny etap rywalizacji pomiędzy różnymi producentami tego rodzaju sprzętów.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje napędów Blu-Ray i HD-DVD

Co wybrać: napęd Blu-Ray czy HD-DVD?

DVD pojawiło się w powszechnym użyciu jako standard filmowy ponad 10 lat temu. Dziś koncerny elektroniczne oraz studia filmowe znów wprowadzają nowy standard – Blu-Ray, który ma zwiększoną pojemność. Jest on w stanie pomieścić filmy o rozdzielczości znacznie wyższej od tej, którą oferuje DVD-Video. Filmy w rozdzielczości 720 linii poziomych czy 1080, są zapisywane w dwóch konkurencyjnych względem siebie formatach: HD DVD oraz Blu-Ray. Każdy ze wspominanych standardów ma swoje wady i zalety, ale mają one podobne założenia, mianowicie możliwość zmieszczenia wielokrotnie więcej danych niż w dotychczas dostępnych formatach. Różnice dotyczą głównie specyfikacji technicznych obu formatów. HD DVD ma mniejszą pojemność, co przekłada się na niższą przepustowość sygnału, maksymalnie wynoszącą 36.55Mb/s. Strumień wideo może przy tym osiągnąć maksymalnie do 28 Mb/s. Blu-Ray pozwala na maksymalny transfer 54 Mb/s, z czego pasmo 40 Mb/s stanowi przekaz wideo.

Można wysnuć wniosek, że studia filmowe przy wykorzystaniu formatu Blu-Ray mogą przygotować wersje o lepszej jakości obrazu lub dźwięku. W rzeczywistości wcale tak nie jest. Blu-Ray wykorzystuje bowiem do kompresji sprawdzony format MPEG2, a w HD DVD – MPEG4. Film zakodowany w formacie MPEG4 ma o 2/3 mniejszą objętość, czyli 15 GB płyta HD DVD może pomieścić aż 180 minut filmu w wysokiej rozdzielczości, zaś 25 GB płyta Blu-Ray pomieści jedynie 130 minut filmu. Warto zauważyć, że płyty HD DVD można spokojnie tłoczyć na dotychczasowych liniach produkcyjnych zwyczajnych DVD, zaś płyty Blu-Ray wymagają zainwestowania firm w zupełnie nowe technologie produkcji.

Oba formaty filmowe zapewniają ogromny wzrost interaktywności, którą należy rozumieć jako dostęp do dodatkowych informacji czy sterowania z menu. W Blu-Ray zastosowano technologię BD-J opartą na języku Java firmy Sun Microsystems, a w HD DVD postawiono na iHD, która jest wspólnym dziełem Microsoftu i Toshiby. Na razie trudno jednoznacznie stwierdzić, który z formatów jest bardziej elastyczny i oferuje więcej opcji, dlatego też trudno dokonać jednoznacznego wyboru pomiędzy napędami Blu-Ray a HD DVD. Oba wydają się być stosowne. Najlepiej by było, aby napęd mógł odczytywać zarówno jedne, jak i drugie płyty. Takie połączenie jest już dostępne na polskim rynku – odtwarzacze i napędy tego typu są produkowane przez firmę LG.

Kupując napęd HD DVD lub Blu-Ray oprócz oczywiście ceny, powinniśmy wziąć pod uwagę wsparcie wytwórni filmowych. Określone wytwórnie wypuszczają filmy albo na płytach HD DVD albo Blu-Ray. HD DVD znajduje poparcie w koncernach Toshiba, NEC, Sanyo, Microsoft i Intel, a także w branży filmów dla dorosłych i wśród wielu wytwórni filmowych, takich jak: Paramount Pictures, DreamWorks, Warner Bros. Pictures, New Line Cinema, HBO, Studio Canal, Universal Studios, Dimension Films . Dominacja HD DVD wydawałaby się bezsprzeczna, jako że Microsoft dodatkowo zapewnia obsługę tego formatu w Windows Vista i oferuje napęd dla konsoli Xbox 360. Niemniej jednak, Blu-Ray jako format ma wsparcie największych graczy na rynku elektroniki – Dell, HP, JVC, LG, Panasonic, Philips, Pioneer, Samsung, Sharp, oraz Sony, którego konsola PS3 jest już wyposażona w napęd Blu-Ray. Format ten wspierają takie studia filmowe jak: MGM, Lions Gate, Buena Vista Home Entertainment, Walt Disney Home Entertainment, Sony Pictures, 20th Century Fox, Warner Bros.

Niezależnie od tego, jaki napęd – HD DVD czy Blu-Ray wybierzemy, musimy zwrócić uwagę na jego parametry, do których zalicza się: typ napędu, interfejs, maksymalna prędkość odczytu płyty, czas dostępu, wymiary oraz dodatkowe akcesoria. Wśród typów napędów wyróżniamy napędy zewnętrzne, wewnętrzne oraz przystosowane do notebooków. Te ostatnie napędy muszą być zdecydowanie mniejsze od pozostałych, ponieważ w mobilnych komputerach osobistych nie byłoby miejsca na zamontowanie standardowych napędów HD DVD czy też Blu-Ray. Interfejs napędu decyduje o tym, w jaki sposób można go podłączyć do komputera. Dostępne są napędy SATA, ATA i USB. Te ostatnie najczęściej mają charakter zewnętrzny i najłatwiej podłączyć je do komputera.

Maksymalna prędkość odczytu płyty jest podawana zwykle z podziałem na konkretne płyty i formaty. Może ona wynieść na przykład 24x dla płyt CD, ale dla płyt HD DVD będzie niewątpliwie mniejsza. Im wyższa prędkość odczytu tym lepiej dla użytkownika. Czas dostępu decyduje o tym, jak szybko napęd wyświetli na ekranie komputera informacje dotyczące zawartości płyty albo uruchomi jej aplikację. Im będzie on niższy, tym oczywiście lepiej. Wymiary napędu są ważne w szczególności do zastosowań mobilnych. Generalnie, występują na rynku napędy typu „Slim” oraz napędy o standardowych wymiarach, takich jak każdy inny napęd, także napęd CD starszej generacji. Wśród dodatkowych akcesoriów wymienia się typ szuflady na płytę oraz diodę LED wskazującą na pracę urządzenia.

Popularni producenci napędów Blu-Ray i HD-DVD i ich produkty

Do najbardziej znanych producentów napędów zarówno typu HD DVD jak i Blu-Ray zalicza się firmy: LiteOn, Asus, LG, HP i Samsung. Warto podkreślić, że LG wypuściło na rynek napęd, pozwalający na odtworzenie obu formatów.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy lepszy jest format HD DVD od Blu-Ray?

    Nie można tego w sposób jednoznaczny stwierdzić, bowiem oba formaty, jak zostało wspomniane w niniejszym artykule, mają zarówno swoje wady, jak i zalety. To od preferencji użytkowników zależy, jaki format uznają oni za bardziej atrakcyjny.

  • Czy w sklepach odstępne są filmy na HD DVD?

    Tak, ale nie jest ich zbyt dużo. O wiele częściej będziemy mieli możliwość zakupienia najnowszych produkcji filmowych na Blu-Ray, co wskazuje na to, że bardziej opłaca się kupić dokładnie ten napęd.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy napędem HD DVD a Blu-Ray jest trudny. Nie ulega wątpliwości, że napędy Blu-Ray są droższe, ale i przyszłościowe, patrząc na to, że na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej filmów w tym właśnie formacie.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-22 23:13:42, 120