Jak wybrać nagrywarkę DVD/CD?

Płyty CD, a później również format DVD, wprowadziły prawdziwą rewolucję w świecie komputerowym i filmowym. Od tej pory nie trzeba było zapisywać danych na dyskach twardych, czy na małej pojemności dyskietkach, ale można było sobie pozwolić na archiwizację w o wiele szerszym zakresie. Aby nagrywanie płyt CD i DVD w ogóle było możliwe, należy posiadać ku temu odpowiednie urządzenia, takie jak nagrywarka DVD/CD, która swego czasu skutecznie wyparła z rynku proste nagrywarki płyt CD. Te ostatnie umożliwiały bowiem nagrywanie jedynie płyt CD, zaś format DVD był dla nich kompletnie niedostępny.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje nagrywarek DVD/CD

Jak wybrać nagrywarkę DVD?

Napędy umożliwiające zapis krążków DVD i CD jednocześnie bez problemu znajdziemy w każdym sklepie z elektroniką lub sprzętem komputerowym. Jeszcze parę lat temu przy zakupie nagrywarki DVD/CD należało zwrócić uwagę na prędkość nagrywania, ale dziś w zasadzie wszystkie nagrywarki osiągnęły już 16-krotną, maksymalną szybkość nagrywania płyt DVD jednokrotnego zapisu ±R. Z tego względu wybór pomiędzy różnymi rodzajami nagrywarek jest dosyć trudny. Wydajność urządzenia można sprawdzić dopiero w toku jego użytkowania, a jest to najczęściej niemożliwe do przetestowania w sklepie. Przy zakupie należy więc kierować się własnymi przekonaniami, opiniami znajomych i innych użytkowników, marką, ceną, a także pozostałymi parametrami, jakie przecież są przypisywane nagrywarkom DVD/CD. Nagrywarka DVD/CD może być zarówno urządzeniem zewnętrznym, jak i wewnętrznym. W grupie nagrywarek przeznaczonych do montowania we wnętrzu obudowy komputera wyróżnić można urządzenia do komputerów PC, jak również do laptopów, które zdecydowanie mają mniejsze gabaryty. Kupując nagrywarkę trzeba zwrócić uwagę na jej złącza, za pomocą których będzie można ją podłączyć do posiadanego przez nas sprzętu. Na ogółu nagrywarki zewnętrzne są podłączane do komputera za pomocą portu USB.

W opisach parametrów odczytu i zapisu poszczególnych trybów przez nagrywarki DVD/CD pojawia się symbol „X”. Jest to współczynnik będący podstawową jednostką porównawczą. Z chwilą, gdy został wymyślony standard CD postanowiono, że transfer danych z nośnika będzie odbywał się ze stałą szybkością, wynoszącą 150 KB/s, co w zupełności wystarczało do przesyłu informacji audio. W momencie, gdy pojawiły się w użyciu komputerowe czytniki CD-ROM, szybkość odczytu była sukcesywnie zwiększana, ponieważ dążono do uzyskania krótszego czasu pobierania danych. Wzrost ten odbywał się z wielokrotnością podstawowej jednostki transferu wynoszącej 150 KB/s, co oznacza, że napęd o prędkości 2x miał szybkość 300 KB/s. Dzisiaj maksymalna wartość tego wskaźnika wynosi 52x. Im jest on wyższy, tym szybszy transfer zapewnia nagrywarka w przypadku płyt CD.

Jeśli chodzi o podstawową prędkość przesyłu danych w DVD, to parametr X wynosi w tym przypadku 1350 KB/s, co odpowiada 9x w CD. Dlatego też graniczna prędkość 16x w DVD odpowiada prędkości 144x dla standardu CD. Na ogółu, w standardowych nagrywarkach DVD/CD mamy do czynienia z prędkościami: 48x/24x w zapisie CD-R/RW, 16x/4x w zapisie DVD±R/RW, 4x w zapisie DVD±R DL (dwuwarstwowych) oraz 48x/16x w odczycie CD/DVD.

Nagrywarka DVD/CD na ogółu umożliwia nagrywanie na płytach wielokrotnego zapisu typu RW w trybie sesyjnym lub pakietowym. Tryb sesyjny polega na tworzeniu w oprogramowaniu nagrywającym tzw. sesji z danymi zapisywanymi w trakcie jednego procesu nagrywania. Jeśli nośnik nie zostanie zamknięty, do sesji będzie możliwości dodania kolejnych plików. Nagrywanie pakietowe przypomina zapisywanie plików na dysku twardym lub pendrive`ie. W tym przypadku kopiowanie danych na nośnik CD lub DVD odbywa się w Eksploratorze Windows. Dobra nagrywarka DVD/CD powinna umożliwiać dodatkowo tworzenie laserowych etykiet, w technologii LightScribe albo T@2.

Parametrem istotnym przy zakupie nagrywarki DVD/CD jest wielkość pamięci podręcznej, czyli bufora. Im będzie ona większa, tym lepiej, ponieważ duży rozmiar bufora pozwala na utrzymanie największej prędkości zapisu, ale w przypadku przerwania dopływu danych pozwala na zmagazynowanie ich w pamięci. Nagrywarka DVD/CD może wskazywać na różnice w czasie nagrywania. Na ogółu, czas ten wynosi od 5 do 11 minut. Nagrywarki zewnętrzne są generalnie wolniejsze od nagrywarek wewnętrznych. Podany czas dotyczy nagrywania płyty DVD. Im będzie on krótszy, tym nagrywarka okaże się być bardziej wydajna.

Jakość nagrywanych płyt CD i DVD jest bardzo istotna przy wyborze nagrywarki. Im większą precyzją odznaczać się będzie urządzenie, tym mniej błędów znajdzie się na wypalanych nośnikach. Do dodatkowych funkcji, w jakie może być wyposażona nagrywarka DVD/CD zalicza się: nagrywanie płyt ponad ich nominalną pojemność, zabezpieczanie zawartości płyt hasłem, funkcje diagnostyczne pozwalające na ocenę jakości płyt, przyspieszanie zapisu, obsługę nowych formatów, możliwość aktualizacji firmware`u sprzętu itp.

Jeśli decydujemy się na konkretny model nagrywarki DVD/CD musimy przyjrzeć się dołączonemu do niej wyposażeniu. Szczególnie istotne jest to, czy producent dołącza do swojego sprzętu dobre oprogramowanie nagrywające.

Popularni producenci nagrywarek DVD/CD i ich produkty

Wybór odpowiedniej nagrywarki DVD/CD obejmuje między innymi decyzję dotyczącą producenta tegoż sprzętu. Do wyboru mamy takie firmy jak: Plextor, Samsung, Toshiba, Lite-On, Asus, HP, LG, Nec, Sony, Transcend i inne. Godną polecenia nagrywarką jest Plextor PlexWriter PX-716A, która jest niestety droga, ale za to wydajna i szybka. Jednym z najszybszych urządzeń do nagrywania dostępnych na rynku jest Samsung Writemaster TS-H552U, który pomimo przeciętnych parametrów zaskoczyć może wysoką wydajnością. Dobrym wyborem będzie nagrywarka Lite-On SOHW-1693S, która łączy szybkość zapisu z atrakcyjną ceną zakupu. Porządnym napędem za rozsądną cenę jest również Toshiba SD-R5372. Najtańszą nagrywarkę kupimy już za kilkadziesiąt złotych, ale za najdroższe urządzenia tego typu przyjdzie nam zapłacić nawet 800 zł.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Co oznacza parametr X dla nagrywarek DVD/CD?

    Jest to współczynnik będący podstawową jednostką porównawczą dla prędkości nagrywarek DVD/CD. Trzeba jednak podkreślić, że w przypadku standardowych płyt CD wartość „X” wynosi jedynie 150 KB/s, zaś jeśli chodzi o płyty DVD jest to już prędkość rzędu 1350KB/s. Z tego powodu trudno jest porównywać prędkości transferu danych dla płyt obu rodzajów.

  • Czy wszystkie nagrywarki DVD/CD mają możliwość wypalania na powierzchni płyt etykiet?

    Niestety, nie. Taką funkcjonalność posiadają zaledwie niektóre nagrywarki nowej generacji. Niemniej jednak, trzeba powiedzieć, że możliwość wypalenia na powierzchni płyty etykiety nie jest niezbędną opcją dla nagrywarki DVD/CD. Będzie to niezbędne tylko dla tych osób, które często zajmują się nagrywaniem płyt i chcą od razu móc opisać swoją płytę w należyty sposób.

  • Jakie oprogramowanie powinno być załączone do nagrywarki?

    Producent powinien, choć nie musi, dołączyć do swojego urządzenia odpowiednie sterowniki, które pozwalają na jego zainstalowanie w naszym komputerze. Najlepiej by było, aby wraz z kupowaną nagrywarką klient otrzymywał oprogramowanie do nagrywania płyt, np. Nero w wersji polskojęzycznej, bowiem w takim przypadku znika problem z zakupem kolejnego oprogramowania i wydania dodatkowych środków finansowych.

Podsumowanie

Wybór nagrywarki DVD/CD powinien obejmować jej przetestowanie pod względem wydajności. Jako, że mało który sklep pozwoli użytkownikowi na bezpłatne testy domowe, należy opierać się na wynikach testów, które przeprowadzili indywidualni użytkownicy, albo magazyny komputerowe. Nie zawsze dobra marka urządzenia da nam najlepsze wyniki, podobnie jak wysoka cena nie zawsze będzie oznaczała najwyższą jego jakość.

Na ogółu, przy zakupie nagrywarki DVD/CD powinniśmy zwrócić uwagę na szybkość nagrywania poszczególnych formatów płyt. Dla osób, które często zamierzają używać nagrywarkę będą miały znaczenie również jej funkcje dodatkowe, które będą jednak zbędne dla incydentalnych użytkowników tego urządzenia.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-12-23 18:51:05, 120