Jak wybrać kartę TV?

Oglądanie telewizji przez długi okres czasu było możliwe jedynie przy wykorzystaniu odpowiednich ku temu odbiorników telewizyjnych, czyli po prostu telewizorów. Na rynku RTV mamy bardzo wiele różnych rodzajów telewizorów – kineskopowe, LED, LCD czy też telewizory plazmowe. Postęp w tej dziedzinie elektroniki jest zauważalny gołym okiem. Niemniej jednak, warto powiedzieć, że telewizor to tylko jedno z urządzeń, które pozwalają na oglądanie telewizji. Jeśli nasz komputer wyposażymy w odpowiednią kartę telewizyjną, również i na jego monitorze będziemy mogli oglądać nasze ulubione programy, filmy i seriale. Ważne jest, aby w odpowiedni sposób dobrać kartę telewizyjną do posiadanego osprzętowania, ponieważ w innym przypadku nie będziemy mogli „złapać” sygnału telewizyjnego. Karta TV powinna być dobrana pod względem odpowiadających nam parametrów.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje kart TV

Jak wybrać kartę TV?

Jeśli odbieramy sygnał analogowy telewizji, czyli za pośrednictwem anteny naziemnej, musimy automatycznie zakupić analogową kartę TV. Tylko ona umożliwi nam oglądanie telewizji i nagrywanie audycji. W takim przypadku istnieje jednocześnie możliwość zakupu karty z analogowym tunerem TV. Dla osób będących abonamentami telewizji kablowej zaleca się uprzednie ustalenie, jakie programy oferuje operator. Jeśli interesują nas kanały dostarczane w postaci cyfrowej, nasz komputer powinien być wyposażony w kartę cyfrową z tunerem kablowym. Z kolei, właściciele zestawów telewizji satelitarnej powinni wybrać kartę cyfrową lub zewnętrzny odbiornik telewizji cyfrowej z USB, mający standard DVB (Digital Video Broadcasting).

Wybór karty TV analogowej pociąga za sobą konieczność wyboru funkcji, jakie ma ona spełniać. Dla użytkowników chcących oglądać na ekranie monitora tylko sporadycznie audycje telewizyjne, wystarczający będzie tani model karty telewizyjnej. Jeśli jednak komputer ma docelowo zastąpić magnetowid, wymagania zarówno wobec samego peceta, jak i karty TV, będą o wiele większe. Dzieje się tak dlatego, że komputer musi nagrywać aż 25 klatek na sekundę, jednocześnie ze ścieżką dźwiękową, co daje zapis 22 MB danych na sekundę. Łatwo policzyć, że nagranie dwugodzinnego filmu zajmie na dysku twardym aż 155 GB pamięci. Jest to stanowczo zbyt dużo, dlatego pojawia się konieczność korzystania z kompresji danych.

Jeśli chcemy odbierać sygnał telewizji cyfrowej, niezbędna będzie dla nas karta TV z tunerem kablowym. Z kolei, dla odbioru sygnału za pomocą anteny satelitarnej najlepsza będzie karta DVB. Obie z wymienionych kart należy podłączyć bezpośrednio do elementu odbierającego sygnał - LNB(Low Noise Block) lub LNC (Low Noise Converter). Warto zaznaczyć, że dysponując starszym zestawem satelitarnym, warto wcześniej sprawdzić, czy jest on przystosowany do odbioru telewizji cyfrowej. Jeśli okaże się, że LNB lub LNC jest przeznaczony wyłącznie do odbioru sygnałów analogowych, trzeba wymienić go na nowszy model.

Dla osób, które chciałyby nagrywać audycje w cyfrowej jakości, wystarczający będzie komputer zaopatrzony w procesor Pentium 233 MMX, bowiem karta TV we własnym zakresie skompresuje dane do pożądanego formatu MPEG-2. Oprócz tego karta powinna mieć możliwość dekodowania danych w formacie MPEG-2, ponieważ dzięki temu nie będziemy obciążać procesora obowiązkiem dekodowania. Do odtwarzania nagranych audycji cyfrowych konieczny będzie dla na procesor z częstotliwością taktowania minimum 800 Hz.

Karty TV dostępne na rynku różnią się między sobą prezentowaną rozdzielczością. Mowa tu zarówno o rozdzielczości bezpośredniego odtwarzania programu TV, jak i o rozdzielczości nagrywanego obrazu. Generalnie, powinniśmy wybrać kartę TV potrafiącą odtworzyć 25 klatek na sekundę w rozdzielczości PAL wynoszącej 768x576 pikseli – jeśli jest to karta instalowana w slocie PCI. Dla kart zewnętrznych, podłączanych do portu USB rozdzielczość powinna wynosić 352x288 pikseli, niezależnie od tego, czy mają one odtwarzać, czy nagrywać audycje telewizyjne. Warto podkreślić, że mniejsza rozdzielczość związana jest z ograniczoną wydajnością transmisji interfejsu USB 1.1. Jeśli interfejs ma postać USB 2.0, to karta nie ma takich ograniczeń. Każda karta TV posiada zestaw złącz, które pozwalają na oglądanie i nagrywanie programów telewizyjnych. Powinna być ona wyposażona w gniazda: Antenna/Cable (do podłączenia kabla anteny naziemnej lub telewizji kablowej), LNB/LNC (gniazdo wejściowe, umożliwiające podłączenie kabla prowadzącego z konwertera LNB lub LNC anteny satelitarnej), Video-in (gniazdo potrzebne do przegrywania kaset VHS z magnetowidu do komputera), Line-out (gniazdo do podłączenia karty TV do sprzętu stereo lub do karty dźwiękowej), oraz TV-out (gniazdo do podłączenia analogowych urządzeń, np. telewizora czy magnetowidu).

Do kart telewizyjnych najczęściej producenci dodają stosowne oprogramowanie. Jeśli decydujemy się na jedną z najtańszych kart TV musimy być przygotowani na to, że będą one wyposażone w zaledwie jedną aplikację, pozwalającą na ustawienie programów i przenoszenie sygnału telewizyjnego na ekran monitora. Istnieje jednak szereg programów, które pozwalają na optymalizowanie odbioru sygnału telewizyjnego przez kartę TV, do których należą freeware'owe programy More TV i Multidec.

Popularni producenci kart TV i ich produkty

Wśród producentów kart telewizyjnych wymienia się takie renomowane na rynku urządzeń i podzespołów komputerowych, firmy jak: AverMedia, Leadtek, Asus, Compro czy też Pinnacle. W swoim asortymencie mają one karty zewnętrzne i wewnętrzne, do odbioru sygnałów analogowych lub cyfrowych. Najczęściej karty te wykorzystują takie interfejsy, jak: ExpressCard, PCI, PCI-E, PCMCIA i USB.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy chcesz za pomocą karty TV nagrywać audycje radiowe?

    Jeśli tak, powinieneś wybrać kartę telewizyjną, która oprócz możliwości nagrywania sygnałów telewizyjnych, ma również wbudowany tuner radiowy. Jedną z takich kart jest model Terratec Tvalue Radio.

  • Czy zależy Ci na wysokiej jakości dźwięku?

    Dla miłośników mocnego brzmienia i uzyskiwania znakomitych efektów dźwiękowych podczas oglądania filmów, zaleca się zakup karty telewizyjnej obsługującej standard stereo. Warto powiedzieć, że różnica cenowa pomiędzy modelami mono i stereo w chwili obecnej jest naprawdę niewielka.

Podsumowanie

Wybór karty TV powinien być związany z określeniem naszych własnych wymagań z nią związanych. Przy zakupie powinniśmy wiedzieć, jakim sygnałem telewizyjnym dysponujemy i do jakiego komputera chcemy podłączyć świeżo kupioną kartę telewizyjną. Jeśli chcemy nagrywać audycje TV na komputer, musimy pamięta o tym, aby wybrać kartę TV z wyższej półki, tak by samodzielnie dokonywała ona kompresji danych.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-12-23 15:39:11, 120