Jak wybrać kartę sieciową?

Internet jest dzisiaj wszechobecny, bowiem jego popularyzacja na całym świecie postępuje niezwykle szybko. Nic więc dziwnego, że coraz więcej użytkowników komputerów potrzebuje odpowiednich podzespołów po to, aby móc swobodnie korzystać z zasobów sieci internetowej. Jednym z takich podzespołów jest karta sieciowa, zwana z języka angielskiego Network Interface Card – w skrócie NIC. Jak wybrać najlepszą kartę sieciową, która na dodatek będzie ściśle odpowiadała naszym wymaganiom? Nie jest to proste, ale z pomocą niniejszego poradnika kupno odpowiedniej karty sieciowej na pewno stanie się prostsze.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje kart sieciowych

Jak wybrać kartę sieciową?

Karta sieciowa to inaczej karta rozszerzeń, której głównym zadaniem jest przekształcenie otrzymywanych pakietów danych w odpowiednie sygnały, które są przesyłane w obrębie każdej sieci komputerowej. Karty sieciowe mogą pracować w określonych standardach i tym różnią się poszczególne ich typy od siebie. Do owych standardów należy zaliczyć Ethernet, Token Ring, FDDI, ArcNet, 100VGAnylan.

Dla zdecydowanej większości prezentowanych standardów każda karta sieciowa posiada własny, unikatowy w skali sieciowej adres fizyczny, nazywany adresem MAC. Adres ten zostaje przyporządkowany do karty sieciowej z chwilą jej wyprodukowania i nadawany jest przez jej producenta. Następnie, adres MAC na ogół jest umieszczany na stałe w pamięci stałej ROM karty sieciowej. W niektórych przypadkach konfiguracyjnych adres MAC można dynamicznie zmieniać, ale zmiana taka obowiązuje do restartu komputera bądź też samego oprogramowania sieciowego. Warto podkreślić, że każda karta sieciowa może pracować wyłącznie w jednym standardzie, np. Ethernet. Nie ma możliwości, aby pracowała ona jednocześnie w dwóch standardach. W chwili obecnej z uwagi na prawdziwą dominację standardów rodziny Ethernet, pojęcie karty sieciowej i karty Ethernet bywają mylnie utożsamiane ze sobą.

Karty sieciowe, podobnie z resztą jak switche, są aktywnymi elementami każdej sieci komputerowej. Na rynku dostępne są karty sieciowe wielokrotne, które są wyposażone w kilka różnych interfejsów sieciowych. Jest to upraszczając sprawę kilka niezależnych kart sieciowych, umieszczonych na jednej płycie drukowanej. Karty sieciowe wielokrotne znajdują zastosowanie w serwerach.

Kupując kartę sieciową powinniśmy zwrócić uwagę, czy aby na pewno umożliwia ona przyłączenie do wybranego typu komputera osobistego, który posiadamy. Na rynku dostępne są zarówno karty sieciowe przeznaczone wyłącznie do notebooków (w postaci kart sieciowych PCMCIA), karty tylko do komputerów osobistych (umieszczane na szynie PCI) oraz tzw. uniwersalne adaptery podłączane za pośrednictwem szyny USB.

Karty sieciowe można podzielić na rodzaje, biorąc pod uwagę prędkość przesyłanych przez nich informacji. Na tej podstawie można wyróżnić w zasadzie dwa postawie rodzaje kart sieciowych, mianowicie 802.11b i 802.11g. Standard 802.11b obsługuje prędkości do 11 Mbps, zaś 802.11g do 54 Mbps. Warto przy tym podkreślić, że prędkość Internetu jest kilkanaście razy mniejsza od 802.11b, dlatego też z powodzeniem można zdecydować się na zakup nieco wolniejszych kart 802.11b. Jeśli potrzebujemy przesyłać większe ilości danych w sieci lokalnej, czyli pomiędzy komputerami podłączonymi za modemem, konieczne jest wykorzystanie szybszych kart, które obsługują standard 802.11g.

Popularni producenci kart sieciowych i ich produkty

Karty sieciowe dostępne są na rynku w dosyć szerokiej gamie. Do największych producentów kart sieciowych można dziś zaliczyć takie firmy jak: Intel, TP-Link, Edimax, D-link, Belkin. Ceny kart sieciowych są mocno zróżnicowane. Jeśli będzie to karta mniej znanego producenta, możemy zapłacić za nią nawet kilkanaście złotych. Jednakże za podzespół renomowanej marki, charakteryzujący się naprawdę wysoką przepustowością przyjdzie nam zapłacić nawet kilka tysięcy złotych, czego przykładem jest karta Intel 10Gigabit XF SR Server box , która przystosowana jest do zastosowań serwerowych.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • O czym świadczy przepustowość karty sieciowej?

    Wyższa przepustowość karty sieciowej pozwala na to, aby bezproblemowo móc odbierać coraz bardziej powszechny, szerokopasmowy Internet. Jeśli karta będzie miała zbyt niską przepustowość, Internet będzie się „zacinał”.

  • Czy karty sieciowe mają różne złącza?

    W chwili obecnej wszystkie dostępne na rynku karty sieciowe posiadają ustandaryzowane gniazda, co oznacza, że można je podłączyć do każdej płyty głównej, niezależnie od tego, jakie prezentuje ona sloty.

Podsumowanie

Nader istotne jest, aby nasze komputery, z których korzystamy w zaciszu domowym, czy też we własnym biurze, posiadały jak najbardziej nowoczesne karty sieciowe. Na podstawowym wyposażeniu nowoczesnych laptopów są już wbudowane karty sieciowe nowej generacji, niemniej jednak w komputerach stacjonarnych zwykle nie ma ich na podstawowym wyposażeniu. Generalnie, wybierając kartę sieciową powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy posiada ona wysoką przepustowość.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-12-23 12:19:52, 120