Jak wybrać Wireless LAN?

Wireless LAN jest alternatywnym sposobem na dostęp do sieci internetowej dla osób, które do tej pory zmuszone były wykorzystywać do tego celu linie i łącza Telekomunikacji Polskiej. Jak wybrać odpowiedni dla naszych potrzeb Wireless LAN i czym on tak właściwie jest? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje

Jak wybrać Wireless LAN?

Wireless LAN, zwane w skrócie WLAN, jest technologią, która umożliwia połączenie komputerów na dość niewielką odległość, bez konieczności wykorzystywania do tego celu jakichkolwiek przewodów. W takim przypadku w roli medium transmisyjnego występują fale radiowe o częstotliwości 2,4 GHz. Czasem zdarzają się także sieci, które pracują na niższych i wyższych częstotliwościach – odpowiednio 900 MHz i 5 GHz. Taki tryb łączenia się z Internetem nazywany jest siecią lokalną, przy czym LAN to właśnie Local Area Network. Zasięg Wireless LAN jest niewielki i wynosi nie więcej niż 5 kilometrów i to w najnowocześniejszych technologiach. Szybkość transmisji danych uzależniona jest od posiadanej karty radiowej oraz urządzeń. Po stronie providera może dochodzić nawet do 4 Mb na sekundę. Bezprzewodowa sieć LAN może niekiedy charakteryzować się prędkością transmisji danych na poziomie 11 Mb/s. Taka sieć zapewnia wygodny, szybki, a co najważniejsze dla użytkownika – niezawodny i prosty w administrowaniu, dostęp do Internetu. Punkty dostępu Wireless LAN wzbogacają wydatnie możliwość podłączenia do sieci w każdym miejscu. Najważniejsze atuty sieci Wireless LAN to wydajność i elastyczność. Działa ona podobnie jak przewodowa sieć LAN, aczkolwiek zapewnia przepustowość niezbędną obecnie w zastosowaniach szerokopasmowych.

Kupując Wireless LAN powinniśmy się upewnić, że sieć ta jest zgodna z IEEE 802.11b przy przepustowości 5,5 i 11 Mb/s bądź też z IEEE 802.11, jeśli przepustowość wynosi 1 i 2 Mb/s. Wireless LAN powinno pozwalać na integrację z dowolną siecią Ethernet i współdziałać z innymi produktami Direct Spread Spectrum. Wireless LAN ma możliwość wykorzystywania dowolnej przeglądarki internetowej lub opartych na SNMP narzędzi administracyjnych, służących do konfiguracji i monitorowania wszystkich punktów dostępu do sieci. Dostęp do sieci Wireless LAN można mieć wszędzie, bez względu na przenoszenie stacji roboczych z miejsca na miejsce. Na dodatek, sieć nie potrzebuje dodatkowego zasilania, dzięki czemu staje się energooszczędna.

Sieć LAN zastosowana w firmie pozwala na zapewnienie dostępu do najważniejszych zasobów informacyjnych, za pośrednictwem komputerów stacjonarnych, laptopów, czy nawet telefonów komórkowych i urządzeń przenośnych. Wireless LAN pozwala na wysyłanie i odbieranie informacji z szybkością aż 11 Mb/s, czyli aż 5 razy większą niż w przypadku uprzednich rozwiązań LAN. Każdy punkt dostępu w sieci może jednocześnie obsłużyć 63 użytkowników, znajdujących się w promieniu około 100 metrów. Szybkość przesyłu danych w sieci Wireless LAN uzależniona jest od użytego standardu, jak również istniejącej odległości pomiędzy wykorzystywanymi urządzeniami. Może wynosić 11, 22, 44, 54 lub nawet 108 Mb/s. Im większa będzie szybkość przekazywania danych, tym lepiej dla użytkownika. Sieć Wireless LAN musi być w odpowiedni sposób zabezpieczona. Najczęściej w tym względzie wykorzystywane było szyfrowanie WEP, jako standardowa ochrona w sieciach bezprzewodowych. Długość klucza dostępowego do sieci bezprzewodowej wynosi od 40 do 104 bitów. Użytkownik musi być w posiadaniu hasła, aby wygenerować klucz dostępu. Niestety, ale takie szyfrowanie znacząco obniża prędkość transmisji danych, z tego względu dzisiaj wykorzystywane są inne metody zabezpieczania sieci – WPA lub WPA2.

Popularni producenci i ich produkty

Różnorodne urządzenia wchodzące w skład sieci bezprzewodowych Wireless LAN produkują następujące firmy: Hama, Fritz!, Sweex, LogiLink, Digitus, Hercules, Cisco itd.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jakie są główne zalety zastosowania Wireless LAN?

    Bezprzewodowe rozwiązanie Wireless LAN daje swobodny dostęp do sieci, oferuje prosty i niezawodny sposób podłączania się do niej w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie. Dzięki Wireless LAN użytkownicy mają łatwy dostęp do całej infrastruktury sieciowej, mają większe możliwości komunikacji i współpracy, dzięki czemu usprawnieniu ulega cały proces podejmowania decyzji, co prowadzi do zwiększenia produktywności użytkowników wewnątrz sieci.

  • Co składa się na infrastrukturę sieci WLAN?

    Na całościową infrastrukturę sieci bezprzewodowej Wireless LAN składają się następujące części: karty sieciowe (typu PCI, USB lub PCMCIA), punkty dostępowe, anteny, kable, złącza, konektory, przejściówki, terminatory oraz rozdzielacze antenowe.

Podsumowanie

Najlepiej, aby bezprzewodowa sieć Wireless LAN została skonstruowana i skonfigurowana przez specjalistę, a więc doświadczonego informatyka, który zna się na tym temacie. Lepiej nie podejmować się tego zadania samodzielnie.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-05 05:43:01, 120