Router, wedle fachowej definicji, służy do podziału łącza internetowego, dostarczanego przez operatorów internetowych, np. telewizji kablowych. Generalnie, routery dostępne w chwili obecnej na rynku różnią się technologią dzielenia sygnału internetowego. Pod tym względem możemy wyróżnić dwa główne typy tychże urządzeń, a mianowicie – router kablowy oraz router Wi-Fi. Jeśli zależy nam na wysokiej mobilności urządzeń komputerowych, powinniśmy wybrać router Wi-Fi. Dla zastosowań stacjonarnych z kolei lepszy będzie router kablowy, który najczęściej jest na dodatek tańszy. Klienci o wiele częściej decydują się na zakup routera bezprzewodowego, tym bardziej, że wraz z upływem czasu koszty jego zakupu zdecydowanie maleją i coraz więcej osób może sobie na niego bez problemu pozwolić. O ile wybór routera kablowego lub bezprzewodowego nie sprawi nam większych problemów, o tyle kłopoty pojawią się przy zdecydowaniu się na konkretny model takiego urządzenia. Każdy z producentów posiada w swoim asortymencie kilka rodzajów routerów bezprzewodowych, które można kupić w granicach od 100 do 600 zł.
Przy wyborze routera powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na standard, w jakim on pracuje. Popularnym standardem jest 802.11g. Routery wykorzystujące go pozwalają na objęcie zasięgiem urządzenia średniej wielkości mieszkanie, łącznie z niewielkimi przeszkodami. Standard 802.11n określa nowoczesny tryb pracy routerów bezprzewodowych.
Ważne jest, aby router posiadał wystarczającą ilość portów LAN, które pozwalają na podłączenie stacji roboczych przy użyciu zwyczajnych kabli sieciowych. Najczęściej, routery wyposażone są w cztery tego rodzaju złącza. Dodatkowym złączem są porty Gigabitowe (10/100/1000 Mb/s). Jeśli komputery posiadają również karty Gigabitowe, transfer danych może odbywać sie o wiele szybciej. Bardzo ważnym parametrem dla każdego routera jest moc i zasięg sygnału. Jeśli będzie on zbyt słaby, wówczas w bardziej odległych pomieszczeniach komputer nie będzie posiadał dostępu do Internetu.
Prędkość przesyłu danych to kolejna ważna cecha routerów, bowiem decyduje ona o tym, jak szybko będziemy mogli wysyłać pocztę elektroniczną, ściągać pliki z Internetu itp. Urządzenia pracujące w standardzie 802.11g mają odczuwalnie niższą prędkość transmisji bezprzewodowej, niż routery pracujące w standardzie 802.11n. Rzeczywisty transfer w przypadku standardu 802.11g wynosi około 22 Mb/s, podczas gdy producenci zapewniają, że wyniesie on aż 54 Mb/s. Taka prędkość będzie w zupełności wystarczająca dla przeciętnych użytkowników sieci internetowej. Transfer obniża się wraz ze wzrostem liczby obsługiwanych komputerów podłączonych bezprzewodowo oraz wraz ze wzrostem odległości pomiędzy komputerem a urządzeniem dostępowym. Routery pracujące w nowym standardzie bezprzewodowym 802.11 n oferują swoim użytkownikom znacznie wyższe przepustowości dla sieci bezprzewodowych, sięgające nawet rzeczywistych 90 Mb/s. Taka przepustowość niewątpliwie przyda się tym, którzy przesyłają większe ilości danych w sieci lokalnej. Zaletą nowego standardu jest również i to, że ma on znacznie poszerzony zasięg, nawet na terenie zabudowanym. Sygnał poradzi sobie więc z wieloma przeszkodami. O zasięgu świadczy zestaw zamocowanych anten, 2x2 lub 3x3, przy czym te ostatnie dają większe możliwości użytkowe. Routery dostępne na rynku mogą posiadać szereg funkcji dodatkowych, które w szczególności dotyczą możliwości wszechstronnego zarządzania i administrowania siecią lokalną. Inną funkcją dodatkową jest przekierowanie portów (Virtual Server oraz Port Forwarding), czy też funkcja WPS (Wi-Fi Protected Setup). Opcja WPS pozwala na dodatkowe zabezpieczenie transmisji i automatyczne połączenie, jeśli tylko karta sieciowa również umożliwia skorzystanie z takiej funkcji. Router może pozwalać na zarządzanie pasmem, które określane jest jako funkcja QoS - Quality of Service. Zarządzanie to pozwala na ustawienie priorytetów dla wszystkich aplikacji, jakie korzystają w sieci lokalnej z Internetu. Aplikacje, bądź konkretne komputery, mające przydzielony najwyższy priorytet, każdorazowo będą w pierwszej kolejności mieć dostęp do łącza. Bezprzewodową odmianą mechanizmu QoS jest WISH (Wireless Intelligent Stream Handling). Funkcja oparta na podobnej zasadzie określania priorytetów lecz dotycząca wyłącznie użytkowników bezprzewodowych i aplikacji przez nich używanych.
We wszystkich routerach znalazła sie także funkcja dotycząca serwerów DDNS, czyli zewnętrznych serwerów dzięki którym nasz router będzie mógł być szybko znaleziony mimo iż zostaje przydzielony nowy adres IP (bardzo przydatne dla posiadaczy własnych serwerów umieszczonych wewnątrz sieci lokalnej). Kupując router przyjrzyjmy się również zasadom i okresowi gwarancji, jaką udziela na swoje urządzenie producent. Dobrze by było, aby obejmowała ona co najmniej 10 lat. Podczas zakupu routera bezprzewodowego trzeba sprawdzić, czy jest on kompatybilny z kartami sieciowymi WLAN. Jeśli nie będzie, to wówczas router i karty sieciowe będą funkcjonować, ale spadnie prędkość transmisji.
Każdy router powinien zapewniać odpowiednie zabezpieczenie dla naszej sieci bezprzewodowej. W chwili obecnej protokołem, który gwarantuje szyfrowanie transmisji na przyzwoitym skądinąd poziomie, jest WPA lub jego nowsza wersja WPA2. Przed zakupem konkretnego modelu routera przyjrzyjmy się, jakie protokoły bezpieczeństwa oferuje to urządzenie, ponieważ oprócz samego szyfrowania połączeń, niektóre routery pozwalają dodatkowo zabezpieczyć naszą sieć w inny sposób, np. poprzez uwierzytelnianie na podstawie adresów MAC. Taka kombinacja zabezpieczeń da sieci odporność na różnego typu włamania. Na ogół, routery dają wybór pomiędzy kilkoma protokołami szyfrowania.
Dostępne na rynku routery w zdecydowanej większości chronią sieć przed atakami zewnętrznymi, ponieważ posiadają zapory ogniowe (firewall). Wbudowany firewall odpiera wszystkie, najbardziej powszechne metody ataków. Niektóre modele pozwalają również na wpisanie specjalnych reguł, które jeszcze bardziej ograniczają możliwość jakiegokolwiek ataku. Konfiguracja kupionego routera powinna być przeprowadzona bezproblemowo, jeśli tylko dołączona do niego będzie odpowiednia płyta z kreatorem.
Jeśli tak, powinieneś wybrać router z portami Gigabitowymi, które pozwalają na bezproblemowe i co najważniejsze – szybkie, przesyłanie dużych ilości informacji w sieciach lokalnych. Dodatkowo, karta sieciowa również powinna pozwalać na zastosowanie tychże portów.
Zależne jest to od indywidualnych wymogów użytkowników. Routery bezprzewodowe są obecnie najbardziej popularne na rynku, ponieważ dają one wysoką mobilność dla wszystkich komputerów połączonych w danej sieci lokalnej. Z kolei, zaletą routerów przewodowych jest siła sygnału.
Standard 802.11 n jest to nowoczesnym standardem bezprzewodowym, posiadającym bardziej rozbudowane menu konfiguracji. W standardzie tym sieć obejmuje swym zasięgiem znacznie większy obszar, niż w standardzie starszego typu – 802.11 g.