Jak wybrać kamerę internetową?

Akcesoria komputerowe pozwalają na znaczące poszerzanie funkcjonalności każdego komputera, niezależnie od prezentowanej przez niego klasy. Weźmy za przykład kamery internetowe, które umożliwiają komunikację audiowizualną w zasadzie z każdym, kto tylko posiada dostęp do Internetu. Niezależnie od tego, czy dana osoba znajduje się po drugiej stronie globu ziemskiego, można ją bez trudu zobaczyć i usłyszeć, jeśli do tego celu wykorzysta się dobrą kamerę internetową. Jakie parametry brać jednak pod uwagę, jeśli zamierzamy nabyć takie akcesorium komputerowe?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje kamerek internetowych

Jak wybrać kamerę internetową?

Kamera internetowa znajduje się już w zasadzie na standardowym wyposażeniu komputera. Z uwagi na niskie ceny tego typu urządzeń, może sobie na nie pozwolić każdy. Nie łudźmy się jednak, że kamera internetowa za kilkadziesiąt złotych da nam idealny przekaz obrazu i dźwięku, ponieważ ma ona zwykle bardzo słabe parametry. Skoro już o nich mowa, to przy zakupie kamery internetowej należy zwrócić uwagę na takie jej cechy jak: obiektyw, matryca, rozdzielczość, prędkość obrazu oraz podłączenie samego urządzenia. Nie ulega wątpliwości, że obiektyw kamery internetowej powinien być jak najlepszy.

Jeśli zaś chodzi o matrycę, to w kamerach internetowych istnieją dwie jej rodzaje: CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) i CCD (Charge Coupled Device). Na czym polega różnica pomiędzy tymi matrycami? Otóż, matryca CMOS jest tańsza i ogólnie dostępna, ale charakteryzuje się mniejszą rozdzielczością i jest wolniejsza. Kamery z matrycą CCD są bardziej wydajne, ale i droższe.

Przy zakupie kamery internetowej koniecznie powinniśmy przyjrzeć się bliżej jej rozdzielczości, ponieważ decyduje ona o wyrazistym obrazie emitowanym przez kamerę. Rozdzielczość jest ściśle związana z rodzajem matrycy oraz z prędkością wyświetlanego obrazu. Generalnie, im większa będzie rozdzielczość, tym dokładniejszy otrzymamy obraz przy użyciu kamerki internetowej. Najnowsze modele tego typu urządzeń mają rozdzielczość 640x480 lub 800x600 pikseli, przy prędkości nawet do 30 klatek na sekundę. Większą rozdzielczość możemy uzyskać, ale wyłącznie kosztem samej płynności transmisji. Na opakowaniu każdej kamery internetowej na ogół umieszczana jest informacja o maksymalnej rozdzielczości wideo, która określa jakość obrazu podczas płynnej pracy kamery, oraz maksymalnej rozdzielczości zdjęć, czyli jakości zdjęć wykonywanych kamerą. Kupując kamerę przyjrzyjmy się poziomowi głębi kolorów, który wynosić powinien 24 lub 32. Im będzie on wyższy, tym obraz przekazywany przez kamerę stanie się bardziej wyrazisty.   Kolejnym ważnym parametrem przy wyborze kamery internetowej, jest prędkość obrazu. Niestety, ale idealną płynność obrazu można uzyskać wyłącznie kosztem rozdzielczości. Nawet tanie modele kamer mogą mieć prędkość rzędu 30 klatek na sekundę, przy rozdzielczości 640x480 pikseli. Należy szukać takiej kamery, której prędkość będzie w miarę duża, ale przy nie za dużym obrazie.

Podłączenie to już ostatni z parametrów, jakie należy brać pod uwagę kupując kamerę internetową. W chwili obecnej większość tego typu urządzeń posiada już podłączenie do portu USB 2.0, które charakteryzuje się satysfakcjonującą prędkością 480 MB/s. W starszych kamerach można spotkać się z USB 1.1, gdzie poziom przesyłu danych wynosi zaledwie 12 MB/s. Podłączając kamerę internetową do portu USB komputer sam wykryje nowe urządzenie, bez konieczności restartowania. Dostępne na rynku kamery internetowe różnią się między sobą prezentowanymi funkcjami, do których zalicza się: wideokonferencja, monitoring, aparat cyfrowy, filmowanie, face tracking itd. Dzięki odpowiednim programom i dodatkowym akcesoriom montowanym do kamerki internetowej, można ją skutecznie rozbudować.

Wideokonferencja przydatna jest w dużych firmach, w których pracownicy przebywają w różnych oddziałach w kraju i na całym świecie. Dzięki wideokonferencji mogą się oni swobodnie ze sobą komunikować, nie tylko w modelu 1:1. Konsultacje kilku pracowników są możliwe do przeprowadzenia w sposób wirtualny dzięki kamerom internetowym z taką właśnie opcją. W tym wypadku jednak trzeba zwrócić uwagę, czy kamera ma już wbudowany mikrofon, czy będzie go trzeba dokupić oddzielnie. Najczęściej, kamery wykorzystywane do wideokonferencji nie muszą posiadać wysokiej rozdzielczości, bowiem dla nich najważniejsza jest prędkość.

Niektóre kamery internetowe można wykorzystywać jako system monitoringu. Wystarczy zainstalować odpowiednie oprogramowanie, aby kamera została przekształcona w detektor ruchu, który nagra widziany obraz na dysk twardy komputera. Przed wyborem kamery należy sprawdzić, czy jej parametry oby na pewno pozwalają na zainstalowanie oprogramowania do monitoringu.

Aparat cyfrowy w kamerze internetowej jest wygodną i przydatną funkcją, którą obecnie posiada już niemalże każda kamera. Oczywiście, nie można się spodziewać po fotografiach wykonanych w ten sposób wysokiej jakości, ale dobre kamery internetowe posiadają rozdzielczość rzędu od 2 do 5 megapiskeli, więc są one całkowicie wystarczające do domowych zastosowań. Warto przyjrzeć się, czy kamera posiada ręczną regulację ostrości obrazu. Ręczna i automatyczna regulacja ostrości, nasycenia barw, balansu bieli czy czasu ekspozycji to funkcje aparatu cyfrowego, które będą opisywać dobrą kamerę internetową mogącą wykonywać zdjęcia. Niektóre kamery internetowe wyposażono w lampę błyskową i samowyzwalacz. Kamery internetowe mogą oprócz robienia zdjęć, umożliwiać kręcenie filmów w formacie AVI. W takim wypadku dobrze by było, aby kamera posiadała wbudowany mikrofon, który pozwoli na rejestrowanie dźwięku. Długość przewodu USB, za pośrednictwem którego kamera jest połączona z komputerem, zawęża jej pole rejestracji.

Funkcja Face Tracking umożliwia natomiast śledzenie ruchów twarzy. Obiektyw w takim przypadku w sposób automatyczny śledzi ruchy ciała w taki sposób, aby twarz zawsze była w centrum obrazu. Decydując się na zakup konkretnej kamery internetowej powinniśmy zwrócić uwagę jeszcze na jej oprogramowanie, mocowanie i oświetlenie. Oprogramowanie dodawane powinno być do kamery internetowej przez producenta. Zwykle obejmuje ono zwyczajne programy do rejestracji wideo i robienia zdjęć. Powinny one okazać się satysfakcjonujące dla mało wybrednych użytkowników. Istnieją jednak o wiele bardziej zaawansowane programy do kamer internetowych, które służą do przegrywania i edycji filmów oraz zdjęć, czy też są przeznaczone do monitoringu. Mocowanie kamery to wbrew pozorom bardzo ważna ich cecha. Standardem są kamery internetowe zamontowane bezpośrednio w obudowie laptopa. Niemniej jednak, osobne kamery internetowe mogą mieć mocowanie stojące lub zaczepowe. Kamery ustawione na podstawce raczej przystosowane są do zastosowań domowych, przy komputerach stacjonarnych. Podstawka gwarantuje stabilność urządzenia, zmniejszając jednocześnie ryzyko jego uszkodzenia. Kamery na zaczep są idealne do zastosowań mobilnych, w notebookach. Są one jednak o wiele bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Oświetlenie kamery pozwala na podświetlenie twarzy rozmówcy, jeśli ten znajduje się np. w zacienionym miejscu.

Popularni producenci kamerek internetowych i ich produkty

W sklepach dostępne są różnorodne kamery internetowe, mniej lub bardziej znanych marek. Do najbardziej renomowanych w tym zakresie producentów zalicza się: Logitech, Canyon, Creative, A4 Tech oraz Media Tech. Ich kamery internetowe można zakupić już za kilkadziesiąt złotych.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy wymagane jest specjalne oprogramowanie, aby oglądać obraz z kamery internetowej?

    Nie jest ono konieczne, bowiem do tego celu wystarczy zwyczajna przeglądarka internetowa. Niemniej jednak, istnieją przypadku, w których kamera wymaga do odtwarzania obrazu posiadania Real Playera lub Javy. 

  • Jak rozmawiać przez Internet z opcją obrazu?

    Najwygodniej jest pobrać odpowiedni komunikator umożliwiający przeprowadzanie video rozmów. Do takich komunikatorów zaliczany jest popularny i co najważniejsze – darmowy program Skype.

  • Czy za wyższą ceną kamery internetowej idzie również jej zwiększona wydajność?

    Prosta kamera internetowa może kosztować już kilkanaście złotych, ale nie można liczyć na to, że będzie ona wysoce wydajna. Droższe kamery oferują o wiele wyższe parametry i możliwości. Tak więc, z reguły wyższa cena oznacza równocześnie wyższą wydajność tego typu urządzeń.

Podsumowanie

Wybór kamery internetowej powinien obejmować analizę dostępnych na rynku opcji zakupu, jak również samych potrzeb użytkownika. Jeśli nie zamierzamy przeprowadzać videokonferencji, ani stosować kamery internetowej do monitoringu, wystarczający będzie dla nas prosty i tani model takiego urządzenia, który jednak nie będą charakteryzować wysokie parametry użytkowe.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-28 23:04:37, 120