Jak wybrać głośniki do komputera?

Głos z komputera może mieć wręcz doskonały dźwięk, jeśli tylko podłączymy do naszego peceta odpowiednie głośniki. Dobre jakościowo zestawy głośników zapewniają bardzo dobre brzmienie podczas oglądania filmów czy też słuchania muzyki. Dzięki nim można również spotęgować wrażenia odczuwane podczas grania w gry komputerowe. Wybór odpowiednich głośników nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać, szczególnie wówczas, gdy chcemy je ściśle dopasować do naszych potrzeb.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje głośników do komputera

Jak wybrać głośniki do komputera?

Jeszcze parę lat temu głośniki komputerowe były postrzegane jako pewien dodatek do zestawu komputerowego, zaś dziś nowoczesne głośniki mogą z powodzeniem zastępować urządzenia Hi-Fi. Zestawy głośników różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim ilością kolumn. Najprostsze zestawy głośników komputerowych określane jako 2.0, składają się, jak można się domyślić, z zaledwie dwóch kolumn, których zadaniem jest przeniesienie każdego rodzaju dźwięku. Emitują one tony niskie, średnie i wysokie, ale nie można od nich wymagać doskonałego brzmienia. Taki typ głośników jest najbardziej odpowiedni dla osób wykorzystujących sporadycznie komputer, które nie oglądają filmów na komputerze, a do gier wykorzystują zestawy słuchawkowe. Głośniki 2.0 mają najczęściej słabą jakość dźwięku i niewielką głośność urządzenia.

Na rynku znajdziemy również zestawy głośników z odseparowanym basem i wówczas są one określane symbolem 2.1. Posiadają dodatkowy głośnik niskotonowy. Taka konfiguracja głośników niewątpliwie o wiele lepiej poradzi sobie z przekazywaniem dźwięku przy grach komputerowych. Równocześnie, muzyka może dzięki nim zyskać lepsze brzmienie, a to zważywszy na wyraźniejsze tony niskie. W grupie głośników 2.1 można znaleźć naprawdę bardzo solidne zestawy, wykonane np. z drewna, z przyzwoitym subwooferem. Cena takich zestawów wynosi około 300 zł.

O wiele bardziej zaawansowane są głośniki typu 5.1, wykorzystujące dźwięk wielokanałowy, emitowany w grach i filmach. W skład takich zestawów głośników komputerowych wchodzi łącznie 6 elementów, tj. 5 głośników satelickich oraz jeden, niskotonowy subwoofer. Dźwięk emitowany przez taki zestaw głośników, dochodzi do użytkownika z wielu kierunków, przez co lepiej odzwierciedla akcję filmu i zapewnia niewątpliwie głębsze doznania słuchowe. Jednocześnie, bas jest wyrazisty i bardzo głęboki.

Najbardziej zaawansowane zestawy głośników komputerowych to zestawy 7.1, mające siedem satelitów i jeden subwoofer. W takim przypadku dwa głośniki umieszczane są za plecami słuchacza. Kupując głośniki komputerowe należy zwrócić uwagę na szereg ich parametrów, do których zalicza się jakość wykonania, brzmienie, zapewniane efekty i oczywiście cena. Jeśli decydujemy się na najtańszy zestaw głośników, powinniśmy liczyć się z wyborem między jakością wykonania i dobrym brzmieniem, a dźwiękiem przestrzennym. Zdarza się, że zestawy głośników 2.1 kosztują w zasadzie tyle samo co zestawy 5.1, ale są zbudowane z lepszych materiałów, zapewniają czyste brzmienie, ale ich wadą jest brak możliwości wykorzystania dźwięku wielokanałowego. Z kolei, słabej jakości zestaw 5.1 zapewnia przestrzenność, ale jego wykonanie pozostawia naprawdę wiele do życzenia.

Można mieć zarówno idealne wykonanie, dźwięk przestrzenny i czyste brzmienie, aczkolwiek zestaw głośników spełniający te wymagania będzie kosztował dosyć sporo. Warto zaznaczyć, że słabo skonstruowane, plastikowe głośniki, które zamknięte są w sztucznych i kiepskich obudowach nie będą dawały takiego dźwięku, jak papierowe membrany umieszczone w drewnianych pudłach. Kupując głośniki do komputera można zajrzeć pod maskownicę, bowiem ładne, na pierwszy rzut oka – solidne, opakowanie może kryć słabe głośniki. Podczas zakupu warto odsłuchać zestaw, co pozwoli na odkrycie jakości brzmienia.

Ważnym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu głośników do komputera, jest ich moc. Producenci zwykli stosować nie za bardzo uczciwe chwyty marketingowe, podając moc zestawów jako moc PMPO, gdy tymczasem liczy się moc wyrażona w RMS. Moc PMPO daje nieadekwatne dane o możliwościach głośników, bowiem jest to wyłącznie moc chwilowa. Moc wyrażona w RMS jest o wiele bardziej wydajna. Wystarczająca będzie moc głośników RMS40, która da głośniejszy dźwięk, niż w przypadku głośników z zadeklarowaną przez producenta mocą 1000 W PMPO.

Popularni producenci głośników do komputera i ich produkty

Do najbardziej znanych obecnie na rynku producentów głośników do komputerów zalicza się takie firmy jak: Genius, Logitech, Creative, Tracer i Sweex. Proste zestawy głośników, składające się z dwóch elementów, można kupić już za kilkanaście złotych, ale za najbardziej rozbudowane, zaawansowane zestawy głośników zapłacimy ponad 1000 zł. Zapewnią nam one jednak bardzo dobrą jakość brzmienia w każdej sytuacji.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jaka liczba głośników będzie optymalna?

    To zależy od sposobu ich wykorzystywania. Jeśli chcemy za ich pomocą odtwarzać proste dźwięki, emitowane choćby przez strony internetowe, wówczas wystarczy nam prosty i tani zestaw dwóch głośników. Natomiast, do oglądania filmów i grania w gry o większych efektach dźwiękowych, lepsze będą zestawy 5.1 lub 7.1 z dodatkowym subwooferem. Standardem są zestawy głośników 2.1, które jednak nie zapewnią dźwięku przestrzennego.

  • Czym jest jakość brzmienia w głośnikach?

    Jakość brzmienia trudno zawrzeć w jakiś formalnych ramach, bowiem brzmienie dźwięku najlepiej oceniać samemu, podczas testowania zestawu głośników. Może się okazać, że dla jednych jakość ta będzie zadowalająca, a inni ocenią ją jako niewystarczającą.

  • Z czego powinny być wykonane dobre głośniki do komputera?

    Jakość materiałów, z jakich zbudowano głośniki ma zasadniczy wpływ na końcowe ich brzmienie. Głośniki niskotonowe powinny być wykonane z drewna lub sklejki, zaś sama membrana najlepiej, aby była papierowa. Głośniki do komputera wykonane z plastiku mogą generować dodatkowe dźwięki, niekoniecznie pożądane przez użytkowników.

Podsumowanie

Wybierając zestawy głośników do komputera powinniśmy zwrócić uwagę na ich moc RMS, która jest bardziej miarodajna niż moc PMPO. Brzmienie głośników jest wartością subiektywną, tak więc najlepiej samemu przetestować głośniki przed ich zakupem.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-28 23:10:03, 120