Jak wybrać notebook?

Komputer został wynaleziony wiele lat temu i trzeba powiedzieć, że od swej pierwotnej wersji zdecydowanie zmienił swój kształt. Początkowo, komputery zajmowały całe piętra wielkich budynków. Z czasem, wszystkie niezbędne podzespoły zmieszczono w średniej wielkości skrzynce. Miniaturyzacja jednak postępowała i tak narodziły się komputery mobilne, czyli notebooki, popularnie nazywane laptopami. Notebooki powoli zaczynają wypierać z rynku komputery stacjonarne. Swymi osiągami spokojnie dorównują standardowym pecetom, ale dzięki możliwości ich swobodnego przenoszenia z miejsca na miejsce, odpowiadają wymaganiom większej liczby osób. Jak wybrać dobrego notebooka?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje notebooków

Jak wybrać notebook?

Istnieje kilka typów komputerów przenośnych, do których zalicza się wspominane notebooki (laptopy) oraz mniejsze netbooki. Notebook jest komputerem przenośnym, który charakteryzuje się nieco większymi gabarytami od netbooka, który przeznaczony jest przede wszystkim do surfowania po Internecie, w dowolnie wybranym miejscu.

Każdy notebook posiada określoną konfigurację, która dla wielu użytkowników jest decydująca przy zakupie. Niemniej jednak, trzeba powiedzieć, że w przeciwieństwie do standardowego komputera stacjonarnego, w laptopach nie ma tak dużych możliwości w tym zakresie. Dostępne na rynku notebooki różnią się między sobą mocą i typem procesora, ilością pamięci RAM czy też pojemnością dysku twardego. Procesor jest „sercem” każdego komputera i jest układem, który podejmuje się wszelkich obliczeń spływających od pozostałych podzespołów – płyty głównej, czy też kart graficznej i muzycznej. Dzięki procesorowi komputer może odpowiednio funkcjonować. Wydajność procesora podawana jest w gigahercach –GHz. Im będzie ona wyższa, tym lepiej. Nowoczesny procesor może mieć więcej niż jeden rdzeń. Dostępne są już procesory o dwóch, trzech, czterech czy nawet sześciu rdzeniach. Im więcej będzie rdzeni, tym mocniejszy będzie komputer. Procesory w większości przypadków są produkowane przez firmy Intel lub AMD/ATI, które mają porównywalne parametry i cieszą się dobrą renomą na rynku.

Pamięć operacyjna RAM jest jednym z najważniejszych parametrów, jakie wpływają bezpośrednio na wydajność i szybkość każdego komputera. Dziś absolutnym minimum jest 1 GB pamięci RAM. Dla bardziej wymagających użytkowników przyda się 2 GB pamięci, które zapewni płynną pracę większości programów komputerowych. Większa pamięć RAM jest przydatna w szczególności dla grafików i projektantów. Warto zaznaczyć, że Windows Vista 32-bitowy oraz Windows XP nie są w stanie odczytać więcej niż około 3GB pamięci RAM, dlatego też dokładanie kolejnych kości tej pamięci w takich komputerach jest bezcelowe. Kupując notebooka zwróćmy uwagę na to, czy w ogóle istnieje możliwość dołożenia kości pamięci, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli chodzi o dysk twardy, to najbardziej istotna jest jego pojemność, decydująca o możliwości zapisu określonej ilości danych. Obecnie w laptopach montowane są dyski o standardowej pojemności powyżej 100 GB. Są też w sprzedaży laptopy z dyskami 1 TB, czyli 1000 GB. Karta graficzna notebooków jest komponentem o sporym znaczeniu, ale jedynie dla miłośników oglądania filmów w jakości HD, czy zapalonych graczy komputerowych. Notebooki dostępne w sklepach mogą mieć różne napędy – DVD, CD, czy też napęd Blu-Ray.

Kupując notebooka powinniśmy zwrócić uwagę na takie jego elementy jak: ekran, bateria, złącza, waga i rozmiary oraz wyposażenie. Ekran w notebookach powinien mieć określoną rozdzielczość matrycy. Jest to parametr określający łączną ilość pikseli, jakie zmieszczą się na ekranie. Dla laptopów o przekątnej od 14 do 15.4 cala maksymalną rozdzielczością jest 1024x768. Jeśli mamy większe wymagania w tym zakresie, ponieważ np. jesteśmy zawodowymi grafikami, powinniśmy wybrać notebook z większą przekątną, a co za tym idzie – z większą rozdzielczością maksymalną. Laptopy o przekątnej 15.4 cala mogą mieć rozdzielczość 1280x800, 1400x1050, 1680x1050 lub nawet 1920x1200. Występują różne standardy pracy ekranów laptopów. Litera W przy standardzie oznacza ekran o nietypowej rozdzielczości. Przekątna ekranu to inaczej wielkość matrycy, która optymalnie powinna mieć około 15 cali, jeśli notebook ma być stosowany często poza domem czy biurem. Należy pamiętać, że większa matryca to większy ciężar laptopa i większy poziom zużywanej energii. Laptopy 17 calowe nie są w stanie zbyt długo pracować na baterii. Matryce laptopów mogą być błyszczące lub matowe. Błyszczące matryce dają bardzo dobre, nasycone kolory i większy kontrast obrazu, ale jednocześnie odbijają refleksy świetlne. Z kolei, powierzchnia matowa zapewnia mniejszy kontrast i gorszą jakość kolorów, ale za to nie odbija refleksów świetlnych np. ze słońca.

Bateria notebooka pozwala na jego pracę bez konieczności zasilania sieciowego, co umożliwia korzystanie z komputera w plenerze lub w podróży. Producenci zwykle podają maksymalny czas pracy laptopa na baterii. Najczęściej, baterie w notebookach wytrzymują około 2 godzin pracy, choć już w netbookach czas pracy zwiększa się do aż 7 godzin. Im mniejsze obciążenie laptopa, tym dłużej „wytrzyma” jego bateria. Warto dodać, że bateria traci swą moc w zależności od intensywności użytkowania laptopa. Jeśli jest to codzienna praca na baterii – traci ona swoją moc (5%) już po upływie 2 miesięcy.

Każdy notebook może prezentować zupełnie inny zestaw złącz, czyli wejść i wyjść, dzięki którym można go połączyć z innymi urządzeniami. Do najpopularniejszych złącz zalicza się: USB (standardowe złącze, do podłączenia klawiatury, myszki, pendrive`a, aparatu cyfrowego itp.), LAN (wejście sieciowe, pozwalające na podłączenie kabla sieciowego i stabilne połączenie z Internetem), WI-Fi (pozwala na łączenie się z siecią lokalną lub Internetem; złącze bezprzewodowe), Firewire (szybkie i stabilne łącze, wykorzystywane do podłączania profesjonalnych interfejsów audio, zgrywania danych czy materiałów filmowych z kamer video), TV-Out (pozwala na połączenie laptopa z telewizorem), HDMI (połączenie z telewizorem lub monitorem, zapewniające wyższą jakość), eSATA (wyjście do podłączenia dysku twardego), Wyjścia/Wejścia Audio, iRDA (pozwala na łączność bezprzewodową), Bluetooth (pozwala na łączność z urządzeniami bezprzewodowymi również obsługującymi tę technologię), czytnik kart pamięci, PCMCIA/PC Card (pozwala na podłączenie kart rozszerzeń), ExpressCard (pozwala na podłączenie kart rozszerzeń). Dla wielu użytkowników bardzo istotna jest waga i rozmiary laptopa. Dla netbooków mających przekątną matrycy o wielkości 11 cali, waga wynosi 1,4 kg, zaś dla zaawansowanych laptopów o przekątnej matrycy 17 cali – waga urządzenia wynosi około 5 kg. Podobnie przedstawia się kwestia z wymiarami poszczególnych notebooków. Na wyposażeniu laptopa powinna znaleźć się oczywiście wbudowana klawiatura i system pozwalający na sterowanie kursorem: Touchpad, TrackBall lub Trackpoint. Najbardziej popularne są Touchpady. Nowoczesne laptopy mają na swoim wyposażeniu wbudowany mikrofon i kamerę internetową.

Popularni producenci notebooków i ich produkty

Na rynku występują laptopy produkowane przez przeróżne firmy. Wbrew pozorom, marka notebooka jest bardzo istotna, ponieważ najczęściej świadczy ona o jego jakości. Należy wystrzegać się zakupu produktów o podejrzanym pochodzeniu lub kompletnie nieznanej marce. Do najbardziej popularnych producentów laptopów należą firmy: Asus, Acer, Sony, Toshiba, HP, Apple, Lenovo, Dell, Fujitsu-Siemens oraz IBM. Według przeprowadzanych badań, najmniej awaryjne są laptopy produkowane kolejno przez firmy Asus, Toshiba i Sony Vaio.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy chcesz wykorzystywać swój notebook do grania w gry komputerowe i oglądania filmów DVD?

    Powinieneś zatem wybrać zaawansowany laptop, na który przyjdzie ci wydać sporo środków finansowych. Musi być on wyposażony w mocny procesor i kartę graficzną, posiadać co najmniej 2 GB pamięci operacyjnej RAM, oraz dużą, przynajmniej 17 calową matrycę. Oglądanie filmów na laptopie niewątpliwie będzie łatwiejsze, jeśli będzie on wyposażony w wyjście HDMI, pozwalające na podłączenie laptopa do telewizora. Zwolennicy formatu Blu-Ray powinni wybrać notebook posiadający dokładnie taki napęd.

  • Czy zamierzasz wykorzystywać swój laptop najczęściej poza domem czy biurem?

    Jeśli tak, to powinieneś wybrać komputer lekki i łatwy w przenoszeniu. Może mieć on maksymalnie 15 cali przekątnej, ponieważ większe notebooki są równocześnie cięższe. Dobrym wyjściem będzie zakup małego netbooka, na którym jednak nie można zbyt długo pracować, z uwagi na spore zmęczenie wzroku.

  • Czy laptop będzie wykorzystywany do obróbki graficznej?

    Jeśli tak, to mocny procesor i wysoce zaawansowana karta graficzna są niezbędne, podobnie jak co najmniej 4 GB pamięci RAM.

  • Czy notebook potrzebny jest Ci do użytku biurowego?

    Jeśli tak, to nie ma konieczności wydawania większych środków na zakup zaawansowanego komputera o wysokich osiągach. Wystarczy Ci zintegrowana karta graficzna, przyzwoity procesor i standardowa ilość pamięci RAM, pozwalająca na bezproblemowe uruchomienie systemu operacyjnego.

Podsumowanie

Laptopy są niewątpliwie przyszłością komputeryzacji, choć można przypuszczać, że komputery stacjonarne nie zostaną tak całkowicie wypchnięte z rynku z uwagi na możliwości wysokiej konfiguracji tychże urządzeń. Kupując laptopa zwróćmy uwagę na wszystkie jego funkcje i parametry, które zostały opisane w niniejszym artykule, aczkolwiek pamiętajmy, żeby wybrać tylko taką konfigurację sprzętową i zestaw parametrów, które będą dla nas rzeczywiście przydatne i potrzebne.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-12-26 23:18:14, 120