Leczenie ziołami

Leczenie ziołami inaczej zwane ziołolecznictwem. Jest to podstawa medycyny chińskiej. Ziołami można się z powodzeniem leczyć samemu. Oczywiście nie możemy zapominać, że leki ziołowe w wielu przypadkach wywołują całe mnóstwo skutków ubocznych. Ryzyko wystąpienia negatywnych skutków jest jednak dużo mniejsze, niż w przypadku zażywania środków farmakologicznych. Zioła są idealne nie tylko przy lekkich chorobach, jak i początkowej fazie choroby, ale można się nimi leczyć także przy chorobach przewlekłych, takich jak: artretyzm, czy też nieżyt żołądka.

Na skróty...

Zioła i ich zastosowanie

leczenie ziołami

Angina, zapalenie gardła i jamy ustnej

Leki ziołowe dają naprawdę pozytywne rezultaty przy leczeniu tych chorób szczególnie w przypadkach przewlekłych. Są stosowane jako płukanki, w postaci inhalacji. Dzięki nim łagodzimy ból, ale i działamy przeciwzapalnie, no i zwiększamy odporność naszego organizmu.

Zioła:
Babka lancetowata, babka zwyczajna, kwiat bzu czarnego, rumianek, szałwia, aloes lipa, arnika, nagietek


Bezsenność

Kiedy cierpimy na bezsenność musimy wyleczyć ziołami przyczyny, a nie objawy. Zioła są przydatne zwłaszcza, kiedy bezsenność wywołana jest nerwami, czy przemęczeniem.

Zioła:
Mak polny, melisa, chmiel, waleriana, wyciąg z kozłka

Jęczmień

Jęczmień to nic innego jak mały guzek powstały w rezultacie zapalenia gruczołu łojowego wywołanego bakteriami ropotwórczymi. Zastosowanie preparatów ziołowych pomaga we wchłonięciu guzka, a także zmniejszeniu obrzęku i stanu zapalnego.

Zioła:
Aloes, babka lancetowata, nagietek, serdecznik, rumianek

Trądzik

Trądzik pospolity występuje najczęściej u młodzieży, jest to zapalenie gruczołów łojowych skóry. Zioła mogą być stosowane zewnętrznie, mają działanie bakteriobójcze, a także przyśpieszają gojenie, jak i wewnętrznie, wspomagają wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii, a także zwiększają zdolność obronną organizmu.

Zioła do stosowania wewnętrznego:
Bratek, kwiaty tarniny, skrzyp, łopian, mniszek, perz

Zioła do stosowania zewnętrznego:
Aloes, arnika, rumianek, babka, szałwia, nagietek,

Ziołowe kąpiele

Kąpiel z zawartością ziół, czy olejków eterycznych jest nie tylko przyjemnością, ale wspaniałą terapią dla naszego organizmu. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki składnik ziołowy do tej kąpieli dodamy. Przy kąpielach ziołowych musimy pamiętać o stosownej temperaturze wody. Powinna być zbliżona do temperatury naszego ciała. Najlepsze rezultaty uzyskamy, kiedy kąpiel będzie trwała przynajmniej dziesięć minut.

Rośliny, które stosuje się w kąpielach ziołowych:

Kąpiel odprężająca i uspokajająca
Cytryna, chmiel, lawenda, melisa, rumianek, jaśmin

Kąpiel pobudzająca
Mięta, szałwia, tymianek, bazylia, bluszcz, eukaliptus

Kąpiel, która goi skórę
Nagietek, przywrotnik, mięta, krwawnik

Kąpiele tonizujące
Liść czarnej porzeczki, mniszek lekarski, pokrzywa, stokrotka.

Odtruwająca siła ziół

Pobudzające układ krążenia i układ limfatyczny
Oregano, nagietek, imbir

Oczyszczające krew
Pokrzywa, mniszek, czosnek

Przeczyszczające
Aloes, łopian, szczaw

Podnoszące ciepłotę ciała
Tymianek, gorczyca, czosnek, nagietek

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-27 01:46:12, 120