Medycyna niekonwencjonalna

Medycyna niekonwencjonalna znana się także pod innymi nazwami jak: medycyna alternatywna, naturalna, paramedyczna, czy uzupełniająca. Najczęściej wykorzystywane terapie medycyny niekonwencjonalnej to: ziołolecznictwo, aromaterapia, akupresura, akupunktura, czy też homeopatia. Niektóre z tych dziedzin medycyna konwencjonalna wykorzystuje, inne uważa za bezwartościowe, lub nawet potępia. Coraz częściej metody konwencjonalne zawodzą, więc sięgamy po alternatywne metody leczenia. Warto pamiętać, że nie wszystkie są bezpieczne dla naszego zdrowia.

Na skróty...

Metody leczenia zaliczane do medycyny niekonwencjonalnej

medycyna niekonwekcjonalna

Akupresura

Akupresura jest metodą stosowaną przez Chińczyków już od wielu tysięcy lat. Jest naprawdę skuteczna przy łagodzeniu bólów, a także napięć na tle nerwowym. Nie posiada skutków ubocznych. W akupresurze są używane igły po to, by wyeliminować bóle, albo także uzależnienia. Jest to starsza siostra akupunktury.

Jak działa?

Dzięki uciskowi, lub też nakłuwaniu miejsc na skórze igłami pobudzamy zakończenia nerwowe(receptory). Powstaje w następstwie bodziec, który przenika do ośrodkowego układu nerwowego, a stamtąd do narządu, który nie domaga. Skutkuje to odruchem leczniczym, który zwiększa produkcję endorfin, a także rozszerza drobne naczynia tętnicze, usprawnia krążenie krwi i likwiduje kurcze mięśni gładkich. W efekcie hory narząd zostaje odżywiony, dotleniony, złagodzony, a bóle zniesione.

Wykorzystanie akupresury

Zabiegi akupresury są przydatne przy wielu chorobach, ale najbardziej sprawdzają się do złagodzenia bólu, eliminacji napięcia, migrenach, czy też depresji. Nie w każdym przypadku można ją stosować. Jeżeli cierpimy na poważniejsze, przewlekłe choroby warto jest wcześniej zasięgnąć rady lekarza. Kiedy nie ma przeciwwskazań to stosujmy akupresurę pod okiem doświadczonego akupunkturzysty

Muzykoterapia

Muzyka jest coraz częściej stosowanym środkiem leczącym nieprawidłowy rytm serca, a także zmniejszającym ciśnienie, czy łagodzącym wiele chorób. Muzyka może wszechstronnie oddziaływać na człowieka. Nie tylko pozwala przywrócić równowagę pod względem emocjonalnym, czy psychicznym, ale umysłowym, i fizycznym. Muzyka w leczeniu ma właściwości profilaktyczne. Można ją stosować przy aktywizacji ogólnej. Reguluje napięcie psychofizyczne, ale i rytmizuje życie codzienne. Podczas słuchania ulubionej muzyki możemy nie tylko się wyciszyć, ale i podejść do życia pozytywnie i pogodnie nastawieni. Ćwiczenia wykonywane w ramach muzykoterapii są dość luźne. Stosujemy je w każdych warunkach i w każdym wieku. Wykorzystuje się przy tym ćwiczenia ruchowe i oddechowe. Muzykoterapią uzupełnia się leczenie farmakologiczne, rehabilitacyjne, a także psychoterapię.

Leczenie-bańkami

Bańki pomagają nie tylko przy przeziębieniach, ale potrafią zlikwidować ból. Bańki możemy stawiać nawet dziecku, które ma roczek. Przez wiele lat bańki nie były traktowane zbyt poważnie, a raczej „z przymrużeniem oka”. Bańki są skuteczne przy zapaleniu oskrzeli, zapaleniu płuc, infekcjach dróg oddechowych, czy reumatyzmie. Bańki poprawiają krążenie, łagodzą napięcia i stresy. Po takim zabiegu czujemy się jak nowonarodzeni.

Wyróżniamy trzy rodzaje baniek:

  • Bańki szklane tradycyjne - stawia się je na gorąco, a one przysysają się do ciała, kiedy palący wewnątrz spirytus zużyje tlen, są niezwykle silne.

  • Bańki szklane - stawia się je bez używana ognia.

  • Bańki gumowe - uznawane za jedne z najbardziej bezpiecznych do stosowania.

Podciśnienie, które znajduje się w bańce powoduje, że z bardzo małych naczyń krwionośnych zostają wyssane białe, jak i czerwone ciałka krwi. Kiedy zostaną wynaczynione są już ciałami obcymi, więc organizm musi je usunąć. Zabieg bańkami należy wykonywać co dwa dni. Jeśli chcemy uśmierzyć ból można stawiać bańki częściej. Przy uśmierzaniu bólu stawiamy bańki, gdzie nam ten ból dokucza, natomiast przy walce z przeziębieniem na plecach, jak i klatce piersiowej. Do wzmocnienia efektu zaleca się stawianie baniek w punktach akupunkturowych, ale muszą wykonywać to doświadczone osoby, bo nietrudno o pomyłkę

Masaż

Masaż wschodni jest połączeniem akupresury wraz z innymi technikami masażu. Dzięki masowaniu skóry, jak i receptorów można wyleczyć te najodleglejsze narządy wewnętrzne. Dzięki temu zostaje przywrócona równowaga w organizmie, a narządy zdrowieją. Masaż eliminuje bóle mięśni, przyśpiesza przemianę materii, oczyszcza, dotlenia. Można stosować także masaże lecznicze w wybranych miejscach ciała.

Moksaterapia

Jest to nic innego, jak rozgrzewanie moksą właściwych punktów na ciele. Ta terapia zalecana jest osobom wycieńczonym i mono osłabionym, które nie powinny przechodzić zabiegu akupunktury. Cygaro, które się tli zbliżamy do ciała tak blisko, aby je rozgrzać, ale nie poparzyć. Dzięki wydzielającym się substancjom przenikającym do skóry następuje udrożnienie kanałów energetycznych. Krążenie krwi zostaje poprawione, a siły obronne organizmu zwiększone. Moksaterapia jest zalecana przy niestrawności, bólach mięśni, jak i bólach stawów, bezsenności, no i wszelkiego rodzaju nerwicach.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy medycyna niekonwencjonalna jest skuteczna i bezpieczna?

    Teoretycznie tak. No więc, czy nawet 25% ludzi na świecie leczyłoby się metodami naturalnymi, jeśli nie przynosiłyby one jakichkolwiek pozytywnych efektów? Niektóre terapie medycyny chińskiej są skuteczne i jest to udowodnione poprzez badania naukowe, jak na przykład akupunktura, czy akupresura. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to nie można na o pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Nawet terapia ziołami może być niekorzystna w skutkach, jeśli będziemy z niej niewłaściwie korzystać. Wiadomo, że niektóre zioła posiadają nie tylko właściwości lecznicze, ale i toksyczne, zwłaszcza kiedy wejdą w interakcje z innymi lekami. Dlatego, jeżeli nie znamy się na ziołach to warto przed ich użyciem skonsultować się ze swoim lekarzem.

  • Czego należy się wystrzegać w medycynie niekonwencjonalnej?

    Rozgraniczenie prawdziwej terapii, a jednego wielkiego oszustwa jest bardzo cienkie. Jest wielu uzdrowicieli, którzy żerują na ludzkich krzywdach i nieszczęściu i po prostu wyłudzają od nich pieniądze, szczególnie wtedy, gdy medycyna konwencjonalna nie przynosi żadnych efektów. Wybierając się do terapeuty należy dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Można skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym na temat metody alternatywnego wspomagania się z

Podsumowanie

Medycyna alternatywna sama w sobie nie jest zła. Wystarczy tylko nie wierzyć ślepo wszystkim „znachorom”, a tym bardziej, kiedy odradzają nam medycynę konwencjonalna przy ciężkich schorzeniach, takich jak np. nowotwory. Istnieje całe mnóstwo terapii w medycynie niekonwencjonalnej. Do tych najbardziej popularnych zalicza się: akupresurę, akupunkturę, leczenie bańkami, masaż, czy muzykoterapię.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-05 04:37:11, 120