Jak wybrać kosmetyki do koloryzacji włosów?

Kiedy już wiemy, jakiego koloru chcemy to wybierajmy farby do włosów. Farbami możemy także zamaskować siwe kosmyki. Farby do włosów wnikają głęboko w strukturę włosów. Związki w farbach do włosów to podstawa barwnika, a także utleniacz. W farbach obecny jest także amoniak. W opakowaniu farny spotkamy najczęściej dwa, bądź więcej składników, które musimy ze sobą wymieszać. Tuz po farbowaniu należy zaaplikować balsam neutralizujący, a także utrwalający odcień włosów.

Na skróty...

Koloryzacja włosów

Kiedy już wiemy, jakiego koloru chcemy to wybierajmy farby do włosów. Farbami możemy także zamaskować siwe kosmyki. Farby do włosów wnikają głęboko w strukturę włosów. Związki w farbach do włosów to podstawa barwnika, a także utleniacz. W farbach obecny jest także amoniak. W opakowaniu farny spotkamy najczęściej dwa, bądź więcej składników, które musimy ze sobą wymieszać. Tuz po farbowaniu należy zaaplikować balsam neutralizujący, a także utrwalający odcień włosów. Kiedy wybieramy farbę do włosów musimy zwracać uwagę nie tylko na jej odcień, lecz i na formułę. Do wyboru mamy kosmetyki półtrwałe- te które schodzą już po kilku myciach głowy, no i trwałe, czyli farby klasyczne. Większość farb zarówno półtrwałe, jak i trwałe wzbogacone są o substancje pielęgnacyjne. Dzięki nim włosy tuż po farbowaniu stają się miękkie, gładkie, ale i lśniące.

Przykładowe produkty: Wella, Decore, farba trwale koloryzująca z ochronnym fluidem przed koloryzacją; Garnier 100% kolor,kolory wyraziste i pełne blasku, od złocistych blondów po intensywne czerwienie.

Trójstopniowy system trwałości barwienia, czyli preparaty:
  • zmywalne - zmywają się poprzez mycie włosów od 6 do kilkudziesięciu myć

  • półtrwałe - kolor zmywa się po kilkunastu tygodniach dzięki myciu głowy

  • trwałe - kolor stały, aby go usunąć musimy zastosować silne środki fryzjerskie.

Składniki farb do włosów

Badania udowodniły, że niektóre ze składników farb do włosów działają szkodliwie na nasze zdrowie. Poznajmy niektóre spośród 22 aminów, których powinniśmy unikać w składzie farb do włosów:

  • 6-Methoxy-2,3-Pyridinediamine and its HCl salt

  • 2,3-Naphthalenediol

  • 2,4-Diaminodiphenylamine

  • 2,6-Bis(2-Hydroxyethoxy)-3,5-Pyridinediamine

  • 2-Methoxymethyl-p-Aminophenol

  • N,N-Dimethyl-2,6-Pyridinediamine and its HCl salt

  • N-Cyclopentyl-m-Aminophenol

  • N-(2-Methoxyethyl)-p-phenylenediamine and its HCl salt

  • 2,4-Diamino-5-methylphenetol and its HCl salt

  • 1,7-Naphthalenediol

  • 3,4-Diaminobenzoic acid

  • Acid Orange 24 (CI 20170)

Henna do włosów

Henna do włosów jest preparatem, którego używały kobiety już w czasach starożytnych. Henna to barwnik, który można otrzymać z roślinek rosnących w krajach tropikalnych. Od miejsca pochodzenia tej rośliny zależy, jak henna barwi. Najsilniejszymi hennami koloryzującymi są henny: indyjskie, pakistańskie, afgańskie, irańskie.

Henna, którą znajdziemy w sklepie ma postać proszku. Oczywiście można dostać gotowe już szampony z henną. Tuż przed nałożeniem henny nasze włosy trzeba oczyścić specjalnym szamponem oczyszczającym. Henna nie zmieni radykalnie naszego koloru włosów. Może nadać naturalnemu kolorowi wspaniałej głębi, a nawet refleksów. Hennę poleca się używać osobom mającym włosy w kolorze ciemnego blondu, brązu, a także czerni. Farbowanie włosów henną nie należy do koloryzacji trwałej, ponieważ barwniki nie wnikają zbyt głęboko w strukturę włosów, ale tylko na jego powierzchni. Nasze włosy po koloryzacji henną nie są zniszczone, ale wręcz przeciwnie chronione przez szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.

Pianki, żele, lakiery, maskary do włosów

To zdecydowanie propozycja dla pań, które nie chcą zmieniać kolory włosów na stałe, a lubią eksperymentować. Preparaty te barwią włosy chwilowo. Nie mają w sobie ani amoniaku, ani wody utlenionej, dzięki czemu kolor nie wnika w strukturę włosów. Bardzo ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się pasemka uzyskane dzięki maskarze do włosów. Można nimi ozdobić pojedyncze pasma.

Przykładowe produkty: Hip Hop, żel koloryzujący do pasemek; Venita, Pianka koloryzujaca Trendy Mousse; Joko, mascara do włosów.

Płukanki do włosów

Niektóre panie chcą podkreślić kolor blond, bądź pogłębić siwiznę. W tym celu srebrne pasma zostaną wzbogacone dzięki myciu ich specjalnymi fioletowymi, lub też srebrzystymi płukankami, lub szamponami do włosów. Im dłużej preparat pozostanie na włosach, tym odcień będzie intensywniejszy. Płukanki również likwidują żółty odcień na włosach siwych i rozjaśnianych.

Przykładowe produkty: Delia, Płukanka do włosów siwych i rozjaśnionych

Szampony koloryzujące

Szampony koloryzujące znajdują się pomiędzy farbami, a żelami koloryzującymi. Szamponem koloryzującym możemy zmienić kolor włosów radykalnie, jednak nietrwale. Szampony koloryzujące posiadają mniejsze stężenie substancji chemicznych. Nie niszczą więc naszych kosmyków tak samo, jak klasyczne farby. Szampony koloryzujące zmywają się po pewnym czasie, więc nie będziemy po nich mieli na głowie odrostów. Kolor taki utrzymuje się przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt myć. Szampony koloryzujące są trwalsze od pianek, czy maskar. Nie zawierają w sobie amoniaku tak jak farby, czy też kremy koloryzujące. W składzie szamponów koloryzujących dość często pojawiają się środki ochronne, a także pielęgnacyjne.

Przykładowe produkty: Multi Color Effect, szamponetka koloryzująca; Shiny Colors, delikatny szampon koloryzujący bez amoniaku.

Dzięki odpowiednio dobranym ziołom można nie tylko poprawić strukturę włosów, ale nadać im wspaniały kolor. Aby rozjaśnić włosy należy płukać je roztworem z cytryny, lub rumianku. Włosy rude uzyskają wspaniały i ciepły odcień dzięki płukaniu ich w roztworze cebuli. Włosy ciemne zyskają wspaniały połysk dzięki płukaniu ich w roztworze z dęby, lub też orzecha włoskiego.

Jak przygotować włosy?

1. Kilka dni wcześniej warto wykonać na włosach kurację regenerującą. Dzięki temu farba będzie mogła wniknąć równomiernie.
2. Nie myjmy włosów przed farbowaniem, nawet do dwóch dni przed. Dzięki temu na włosach zdąży się wytworzyć naturalna ochrona lipidowa, która ochroni nasze włosy przed chemicznymi składnikami farby.
3. Uważajmy na skórę twarzy i dłoni w trakcie nakładania farby, ponieważ mogą pojawić się na niej przebarwienia. Warto z tego powodu założyć rękawiczki do nakładania farby, a skórę u nasady włosów posmarować np. wazeliną.
4. Jeśli wcześniej nie stosowaliśmy tej farby trzeba przeprowadzić test uczuleniowy. W tym celu nakładamy odrobinę farby na skórę np. za uchem i odczekujemy 48 godzin. Jeżeli po tym czasie skóra nie zaczerwieni się możemy śmiało nakładać farbę.

W trakcie farbowania...., czyli dekalog farbujących samodzielnie!

1. Dokładnie czytajmy instrukcję zamieszczoną na opakowaniu. Dzięki temu dowiemy się, w jaki sposób przygotować farbę, jak rozprowadzić ją na włosach i przez jak długi czas na włosach ją trzymać.
2. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, na jakie włosy nakładamy daną farbę, czyli czy na mokre, czy na suche włosy.
3. Zużyjmy farbę tuż po wymieszaniu wszystkich składników
4. Kupmy od razu dwa opakowania farby, zwłaszcza kiedy mamy dość długie włosy.
5. Przestrzegajmy czasu trzymania farby na naszych puklach. Jeżeli zmyjemy farbę za wcześnie, bądź za późno to niestety kolor może nie wyjść taki, jakiego oczekiwaliśmy.
6. Nie można nakładać od razu mieszanki farby na całą długość włosów. Końcówki rozjaśniają się wolniej, niż włosy u nasady głowy.
7. W trakcie koloryzacji nie wolno przykrywać głowy ciepłym ręcznikiem. Poprzez podwyższoną temperaturę reakcje chemiczne zajdą szybciej, więc efekt może być odwrotny niż tego oczekiwaliśmy.
8. Uniknijmy pomyłki kolorystycznej, dlatego dobrze jest wykonać próbę wcześniej. Nałóżmy odrobinę farby na kosmyk od spodu włosów i zobaczmy, jaki kolor nam wyjdzie.
9. Odrostów pozbywamy się kładąc farbę wyłącznie na nie, a po kwadransie rozprowadzamy grzebieniem farbę po całej długości włosów.
10. Nie róbmy same balejażu, nawet jeśli mamy do tego specjalną farbę. W 90% przypadkach wychodzą plamy.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy kolor włosów mogę zmienić tylko na kilka dni?

    Jak najbardziej. Po prostu trzeba użyć środka, który tonuje włosy, może to być chociażby pianka, lotion, czy mus. Dzięki temu odświeżymy, a także delikatnie nadamy włosom połysk. Jednakże lotiony te nie pokryją siwych włosów. Mają one zdecydowanie słabsze działanie niż farby, a kolor utrzymuje się zwykle od 3do 8 myć.

  • Czy, aby wybrać kolor farby do włosów trzeba zwracać uwagę na to, jaką mamy karnację i cerę?

    Tak. Kobiety posiadające ciepła karnację powinny wybierać kolory także ciepłe, czyli: złociste blondy, kolory miodowe, miedziane. Kobiety o karnacji chłodnej muszą szukać kolorów takich jak: popielaty blond, rubiny, ciemne brązy, czernie. Kiedy posiadamy cerę naczynkową to unikajmy farb o kolorze czerwieni, a także miedzi, ponieważ takie odcienie uwydatnią wszelkie zaczerwienienia na naszej twarzy. Cera borykająca się z trądzikiem będzie źle się prezentować przy jednolitych odcieniach czerwieni, fioletu i miedzi. Twarz z przebarwieniami powinna unikać kolorów intensywnej rudości, jak i czerwieni.

  • Czy koloryzacja może prowadzić do wypadania włosów?

    Jest to mit. Oczywiście farby nierzadko podrażniają skórę głowy, jednak nie są przyczyną wpadania włosów. Substancje koloryzujące nie przenikają w głąb skóry, a tym samym nie uszkadzają cebulek włosa.

  • Czy mogę farbować zniszczone włosy?

    Tak. Jeśli posiadamy pasma wysuszone i zniszczone to trzeba wybierać preparaty, które mają dość niską zawartość wody utlenionej. Dobrze jest w takim wypadku wybierać szampony koloryzujące.

  • Czy włos rozjaśnione należy pielęgnować w inny sposób niż włosy przyciemnione?

    Tak. Włosy przyciemnione są o wiele bardziej odporniejsze, ponieważ mają w sobie bardzo dużo pigmentu. Do włosów przyciemnionych należy wybierać kosmetyki, które nadadzą im połysk, a także będą zapobiegać blaknięciu koloru. Włosy rozjaśnione podczas rozjaśniania straciły pigment, więc są podatne na zniszczenia. Do takich włosów należy wybierać intensywne odżywki nawilżające, a także preparaty, które zapobiegną żółknięciu koloru.

Podsumowanie

Sposobów koloryzacji włosów jest mnóstwo. Obecnie wyróżniamy trójstopniowy system barwienia, czyli kosmetyki zmywalne, trwałe, no i półtrwałe. Przed każdą koloryzacją powinniśmy odpowiednio przygotować swoje włosy.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-10-30 11:31:43, 120