Jak wybrać wodę toaletową dla kobiety?

Zapach ma bardzo duże znaczenie nie tylko w życiu osobistym, ale i zawodowym. Zapach potrafi nie tylko polepszyć nasze samopoczucie, ale i źle dobrany zapach pogorszyć. Warto dobrać odpowiedni zapach dla siebie w postaci lekkiej wody toaletowej.

Na skróty...

Woda toaletowa dla kobiet

woda toaletowa dla kobiet

Woda toaletowa inaczej zwana EDT od 5 do 10% olejków zapachowych. Jest ona najlżejsza spośród wszystkich rodzajów perfum. Woda toaletowa dodatkowo jest tańsza niż woda perfumowana. Warto ją aplikować porą letnią.

Nuty zapachowe:

Nuta głowy - inaczej nazywana jako nuta wysoka, bądź górna. Ta nuta jest wyczuwalna tuż po otwarciu flakonu z perfumami. Na skórze utrzymuje się od 15 do 30 minut. W jej skład wchodzą nietrwałe, dość lotne składniki zapachowe. W wodach toaletowych nuty górnej jest ponad 50%.

Nuta serca - inaczej nazywana nuta środkowa. Wyczuwalna jest już po 30 minutach od aplikacji. Na skórze utrzymuje się od 1 do 2 godzin, w wodach toaletowych jest jej 30%.

Nuta bazowa - Inaczej nazywana nuta końcowa. Wyczuwamy ją jako ostatnią, chociaż od tej nuty rozpoczyna się tworzenie danego zapachu. Można o niej powiedzieć, że jest najważniejszą kompozycją zapachową w perfumach. W swoim składzie zawiera utrwalacze, więc utrzymuje się kilkanaście godzin. W wodach toaletowych jest jej 20%.

Zapach do pracy

Praca wymaga od nas głównie formalnego i schludnego ubioru. Identyczny musi być nasz zapach. Nie możemy w sytuacjach biznesowych otulić się zapachem zbyt uwodzicielskim, orientalnym, czy szyprowym. Zapachy te mogą drażnić, a nawet być zbyt mdłe. Do pracy najbardziej odpowiednie są nuty kwiatowo- owocowe, drzewne. Przykładowa woda toaletowa: Hermes, Un Jardin En Mediterranee.

Zapach do restauracji

W trakcie, kiedy spożywamy posiłek najważniejszy staje się zapach potrawy, a nie to jak pachniemy my sami. Warto jest zrezygnować z nut cytrusowych, czy orientalnych. Najlepsze będą więc zapachy ziołowe, paprociowe i lekko kwiatowe.

Zapach na randkę

Dobranie odpowiedniego zniewalającego zapachu jest pomocne we flircie. Warto więc użyć wody toaletowej, w której wyczujemy nuty piżma, cybetu, jak i ambry, gdyż są to zapachy zaliczane do bardzo zmysłowych. Można oczywiście na randkę wybrać zapachy słodko- pikantne, jak i kwiatowe. Ważne, aby zapach nastrajał i mile się kojarzył nam i naszemu partnerowi.

Zapach sportowy

W czasie spacerów, czy biegów tętno w naszym ciele błyskawicznie przyśpiesza, a temperatura coraz bardziej podnosi się. Poprzez to olejki zapachowe, jakie znajdują się w perfumach są stale podgrzewane, no i szybciej parują. Aromat staje się bardziej intensywny. Dlatego też na spacery bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystać orzeźwiające wody toaletowe. Najlepiej, aby nuty zapachowe składały się z cytrusów. Z początku woń jest intensywna, jednak bardzo szybko ulatnia się, a na skórze pozostaje nutka świeża i bardzo słodka. Zapach wody toaletowej w połączeniu z potem nie będzie duszący, a wręcz przeciwnie dostarczy nam całe mnóstwo przyjemności i doda energii.

Zapachy na wiosnę i lato

W ciepłe dni nie warto używać zbyt mocnych perfum. Poprzez wysoką temperaturę ciała olejki eteryczne podgrzewają się. Jeżeli pachną zbyt intensywnie i ostro to niestety zaczynają drażnić nie tylko nas, ale i otoczenie. Lepiej nie używać zbyt duszących zapachów jaśminu, bursztynu, piżma, a nawet miodu. Wiosną i latem dobrze jest używać bardzo lekkich wód toaletowych, najlepiej tych orzeźwiających. Pamiętajmy w lecie o tym, aby każdy zapach na naszym ciele ze sobą współgrał, czyli dobrze jest używać jednej linii zapachowej(szampon, balsam do ciała).

Zapachy na jesień i zimę

Zimą i wiosną nie tylko na dworze, ale również w pomieszczeniach jest dość chłodno, więc można wtedy używać większej ilości pachnideł o bardziej intensywnym zapachu. Spryskujmy nimi miejsca, gdzie najsilniej pulsuje krew, czyli nadgarstki, skórę za uchem, a także kark. Na zimę i jesień najlepsze będą zapachy mocne kwiatowe, orientalne, szyprowe, no i drzewne.

Jak sprawdzić zawartość alkoholu w wodach toaletowych?

Na opakowaniu z tyłu musi się znaleźć wykaz substancji, jakie znalazły się w danym kosmetyku. Tuż pod nimi znajduje się informacja o zawartości alkoholu. Zwykle oznaczana jest skrótem „vol.” Np. 65 vol. Oznacza to, że do wody toaletowej został dodany alkohol o stężeniu 65%.

Skóra sucha

Właściciele skóry suchej powinni zdecydowanie unikać silnego stężenia alkoholu w wodach toaletowych, ponieważ ma on właściwości wysuszające. Wody toaletowe powinny zawierać mniej niż 75% alkoholu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybieranie wód bezalkoholowych.

Skóra tłusta

Skóra tłusta jest dosyć gruba, ponieważ ochronną tarczą jest dodatkowo warstwa sebum. Właścicielki takiej skóry powinny być raczej zadowolone jeśli chodzi o wybór wód toaletowych. Mogą wybierać nawet te o dużym stężeniu alkoholu. Nie trzeba się martwić o to, że wystąpią jakiekolwiek podrażnienia. Należy jednak pamiętać o tym, że skóra tłusta jeszcze bardziej uwydatnia zapachy, dlatego zbyt mocne wody toaletowe zwłaszcza w ciepłe dni będą dusić.

Skóra normalna

Kiedy jesteśmy właścicielkami skóry normalnej możemy śmiało używać wszystkich rodzajów wód toaletowych. Jeżeli jednak będziemy przesadzać z ilością zaaplikowanego kosmetyku to możemy się uczulić, a przy tym wywołać podrażnienia.

Atomizer, czy korek?

Z pewnością zastanawiałyśmy się nieraz czy lepsze jest nakładanie perfum czubkiem korka z kryształu, czy kupno perfum z atomizerem. Lepiej wybierać tę drugą opcję. Dlaczego? Przede wszystkim łój i pot, który pokrywa naszą skórę nie przedostaje się do perfum w momencie aplikacji. Po drugie zapach z perfum bez atomizera dużo szybciej ulatnia się.

Najczęściej zadawane pytania

  • W jaki sposób perfumować się letnią porą?

    Latem, kiedy temperatura zarówno na dworze, jak i w pomieszczeniach jest dodatnia dużo szybciej pocimy się, a zapach naturalny staje się uciążliwy. W pomieszaniu z zapachem perfum po prostu może być to mieszanka zabójcza. Dlatego też starajmy się używać lekkim orzeźwiających perfum i to na pół godziny przed wyjście, zwłaszcza kiedy wybieramy się rankiem z miejsca publiczne, np. do autobusu.

  • Czy mogę aplikować wodę toaletową na ubrania, a nie na skórę?

    Tylko w przypadku, kiedy mamy bardzo wrażliwą skórę. Jeżeli nie to lepiej jest unikać nakładania zapachu bezpośrednio na ubranie, ponieważ może zostawić ślady na sukience, czy bluzce.

Podsumowanie

Woda toaletowa dla kobiety posiada znacznie niższe stężenie substancji zapachowych, niż woda perfumowana. Warto jest ją używać zwłaszcza porą letnią, czy tez kiedy uprawiamy sport. Dzięki temu zapach wody toaletowej będzie dla nas przyjemny, a nie będzie w żadnym wypadku nas drażnił. Dodatkowo należy wybierać odpowiedni zapach i skład wody toaletowej do naszego rodzaju skóry.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-05 05:45:48, 120