Na samym początku kupując idealny szampon do włosów musimy się nauczyć czytać skład produktu. Oczywiście zastanawialiśmy się nieraz, czy można się w jakiś sposób połapać w tych wszystkich składnikach, jakie znajdują się na etykietach. Oczywiście, że tak.
Na samym początku warto zacząć od systemu INCI. Czym on jest? To nic innego, jak skrót utworzony od nazwy International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli Międzynarodowej Nomenklatury Składników Kosmetycznych. Skrót ten utworzony zostać poprzez dwie organizacje, czyli CFTA, a także COLIPA. System INCI został utworzony w 1997 roku po to by uprościć nazwy przeróżnych składników. Dzięki temu praca specjalistów jest ułatwiona. Przykładem może być zamiennik ze soli sodowej siarczanu dioksyetylenowanego alkoholu laurylowego na nazwę Sodium Laureth-2 Sulphate.
Oczywiście nie musimy zagłębiać się aż tak bardzo w ten skład, wystarczy wiedzieć tylko o kilku podstawowych zasadach mówiących, że substancje są w systemie INCI uporządkowane kolejno, a dzięki temu mamy wiedzę na temat stężenia danej substancji- mowa o składnikach, których w szamponie jest więcej niż 1% wszystkie substancje, których w szamponie jest mniej niż 1% są uporządkowane w sposób alfabetyczny. Nazwy, które zaczynają się od indeksu CI są to barwniki, jak i pigmenty.
Czynniki myjąceCzynniki myjące są to substancje, które nie tylko myją włosy, ale i eliminują zabrudzenia włosów, a także skóry głowy. Czynniki zwykle wydzielają spore ilości piany.
Bardzo popualrnymi czynnikami myjącymi są:Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
Sodium Laureth Sulfate (SLES)
Dzięki zastosowaniu detergentów pomocniczych możemy nie tylko w pewien sposób wspomóc mycie, ale ustabilizować pianę, zredukować działanie drażniące, zagęścić szampon, a także odżywić włosy.
Szampony zwykle mają składniki pielęgnacyjne, a tym samym nawilżające. Są to olejki, jak i substancje woskowe. Substancje, jakimi są: metionina, witaminy z grupy B, witamina A, czy witamina E mają na celu wzmocnić cebulki. Aby dodać blasku włosom do szamponu dodany został silikon.
Szampony do włosów przetłuszczających sięSzampony te składają się z ekstraktów ziołowych, dzięki czemu powierzchnia włosa może stać się szorstka, a tym samym puszysta. Mają one dość dużo substancji myjących SLS, bądź SLES, a bardzo mało substancji natłuszczających.
Szampony do włosów farbowanychSzampony do włosów farbowanych posiadają zwykle filtry UV, które chronią nasze włosy przed słońcem, czyli olejek z jojoba. Dodatkowo nie powinno zabraknąć substancji, które pozwalają utrwalić kolor, a będzie to rumianek- zwłaszcza dla włosów jasnych, bądź wyciąg z bławatka- dla włosów brązowych, wyciąg z orzecha włoskiego- włosy czarne, a do rudych- wyciąg z cebuli.
Szampony przeciwłupieżoweSzampony przeciwłupieżowe przede wszystkim mają za zadanie hamować, a przy tym redukować działanie mikroorganizmów. Dodatkowo szampony normalizują naskórek, a także tonizują gruczoły łojowe. W skład szamponów przeciwłupieżowych wchodzą takie substancje jak: pirytonian magnezu, ostopirox, pirytonian cynku, climbazol, jak i kwas salicylowy.
Z całą pewnością tak! Tak naprawdę dobry szampon dla naszych włosów nie musi być drogi, a po prostu powinien być przystosowany do struktury naszych kosmyków. Dlatego nie warto sugerować się wyłącznie marką, ładnie prezentującym się opakowaniem, czy też ceną.
Kiedy chcemy kupić odpowiedni dla siebie szampon musimy zwracać uwagę nie tylko na reklamę, opakowanie, czy też zapach, ale na etykietę. Warto jest z tego względu porównać system INCI w dwóch wybieranych przez siebie szamponach o różnych cenach. Bardzo szybko w takim wypadku wychodzi na jaw, że szampony różnią się tym składem nieznacznie, a my dzięki temu możemy odłożyć jeden z nich, czyli zaoszczędzić. W taki sam sposób można sprawdzić i ocenić, czy reklamowane fenomenalne substancje, które mają poprawić stan naszych włosów naprawdę się tam znajdują. Jeżeli ta substancja znajduje się w systemie INCI na samym końcu, albo jej tam nie ma! to jest to wyłącznie chwyt marketingowy.
Nie jest to jakimś standardem. Zdarza się dość często, że w aptekach sprzedaje się identyczne preparaty co w drogeriach.