Każdy, kto odwiedził optyka poznał uczucie bezradności, kiedy widzimy całe mnóstwo oprawek do okularów. Korzystajmy z rad pracownika zakładu, gdyż bez jego pomocy właściwy wybór nie będzie możliwy.
W tym celu należy brać pod uwagę:
Przeznaczenie okularów - okulary do codziennego noszenia powinny być dość wielkie, aby nie zawężały pola widzenia, okulary do czytania mogą być mniejsze
Budowę twarzy
twarz owalna - twarz idealna, posiada zachowane proporcje, można wybierać oprawki zbliżone do szerokości twarzy, lub przypominające kształtem orzecha.
twarz okrągła - takie same wymiary w pionie i poziomie. Aby wydłużyć optycznie twarz należy wybrać prostokątne oprawki
twarz podłużna - dłuższa niż szersza. Wybierajmy oprawki kontrastowe, które mają kolorowe zauszniki
twarz trójkątna - trójkąt ku górze- musimy zwężyć górną część twarz, wybierajmy oprawki na żyłkę
twarz trójkątna - trójkąt ku dołu- musimy poszerzyć górną część twarzy, dobrze jest wybierać wyraźne oprawki
twarz prostokątna - wydłużamy wizualnie twarz dzięki wąskim oprawkom
Rozstawienie oczu - niezwykle ważne jest to, aby źrenice oczu umiejscowione były we właściwym miejscu oprawek.
Wielkość szkieł - nie każda z oprawek będzie przystosowana do tego, aby zamontować do niej szkła o grubych krawędziach.
Podatność na uczulenia - niektóre oprawki wywołują reakcje alergiczne. Dla alergików zaleca się wybieranie oprawek antyalergicznych
Stopień złożoności budowy oprawek - nie wybierajmy zbyt skomplikowanych i rozbudowanych oprawek, ponieważ będziemy musieli poświęcić sporo czasu na ich czyszczenie
Podział oprawek ze względu na budowę:Metalowe - najbardziej wytrzymałe, oprawki metalowe są jednak cięższe od innych. Niekiedy u pacjentów zachodzą reakcje alergiczne na oprawki metalowe. Można jednak wybrać oprawki antyalergiczne
Plastikowe - są dość lekkie, lżejsze oprawek z metalu. Niektóre wykazują tendencję do zmiany kształtu w wyniku temperatury, więc musimy je dość często wymieniać. Z biegiem czasu stają się kruche.
Mieszane - zbudowane w części z metalu, a w części z plastyku. Można na przykład zakupić metalowe zauszniki, a ramki z plastyku, lub na odwrót. Mogą być one ciężkie, bądź też lekkie.
Wymiary oprawek
Rozmiar: 48 - 21 - 140 mm
Szerokość oprawki 135mm
Cyfry - 48 - szerokość szkła
21 - szerokość mostka
140 - długość zausznika
135 - szerokość oprawki
Obecnie w salonach optycznych znajduje się całe mnóstwo typów i rodzajów soczewek do okularów. Wybór soczewki jest uzależniony od wady wzroku pacjenta, ale i przeznaczenia okularów. Szkła będą różnić się nie tylko rodzajem materiału, ale i wyglądem no i przeznaczeniem.
Rodzaje materiału soczewek:
Mineralne - klasyczne soczewki ze szkła
Organiczne - zrobione z tworzyw sztucznych, bardzo lekkie, nie mają tendencji do tłuczenia się, szybko znać na nich zarysowania
O wyższym współczynniku załamania - organiczne, jednakże są nawet o 40% cieńsze niż klasyczne soczewki
Poliwęglanowe - bardzo lekkie, posiadające dużą twardość i wytrzymałość
Różnice budowy soczewek:Jednoogniskowe - są z przeznaczeniem do korygowania wad wzroku przy jednej aktywności, czyli mogą występować w okularach do czytania, lub do codziennego życia, można je nosić bez przerwy, bądź zmieniać.
Dwupołówkowe – i jedno i drugie oko zostaje skorygowane poprzez dwie połówki soczewek o różnych ogniwkowych. Górną część przeznacza się do dali, a dolną część do bliży. Oddzielone są linią. Najczęściej wykorzystywane przy starczowzroczności.
Połówkowe – mają tylko dolną soczewkę, która przeznaczona jest np. do czytania. Wykorzystuje się je najczęściej przy starczowzroczności.
Dwuogniskowe – wyróżnia się dwa segmenty o innych ogniskowych. Górną część wykorzystuje się do dali, a dolną do bliży. Można je wykorzystywać przy codziennym życiu, nie trzeba ich wymieniać. Nie posiadają korekcji odległości pośredniej.
Progresywne – posiadają płynną ogniskową, która jest uzależniona od punktu przez jaki patrzymy. To nowoczesny zamiennik soczewek dwuogniskowych. Posiadają podobne właściwości, lecz mają możliwość korekcji odległości pośrednich, a także wyglądają estetyczniej. Wyglądem przypominają soczewki jednoogniskowe.
Multigresywne – nowocześniejsza wersja soczewek progresywnych. Działają identycznie, jednak krzywiznę soczewki tworzą obie płaszczyzny. Dodatkowo są lżejsze, no i bardziej dokładne.
Fotochromowe - pod wpływem promieni słonecznych imitują okulary przeciwsłoneczne.
Powłoki w soczewkach:
Utwardzająca - dzięki niej soczewka jest odporniejsza na zarysowania
Antyrefleksyjna - dzięki niej światło nie odbija się od powierzchni soczewki. Zaleca się używanie takiej powłoki, kiedy pracujemy bardzo dużo przed komputerem, a także kiedy prowadzimy samochód
Absorpcyjna - zabarwia szkło pod wpływem promieni słonecznych
Polaryzująca - minimalizuje odbicie światła od innych przedmiotów, a do oka może dotrzeć wyłącznie światło nieodbite
Anty – UV - nie przepuszcza promieni UV
Catherine Deneuve
Enox Eyewear
Eye Concepts
Gretta
Jai Kudo
Johny
Liw Lewant
Polo
Paris
Primavera
Rossini
Solano
Tifosi
Vogue
Przynajmniej raz w roku zaleca się badanie stanu wzroku, a jeśli zachodzi taka potrzeba warto wymienić szkła.
Okulary, które zostały w niewłaściwy sposób dobrane zamiast poprawiać wzrok to mogą go nawet nieodwracalnie popsuć. Przy bólach i zawrotach głowy warto poinformować swojego optyka.