Jak wybrać odpowiednie okulary i oprawki do nich?

Z badań wynika, że co trzecia osoba na ziemi jest zmuszona do noszenia okularów korekcyjnych. Kiedy udajemy się do optyka, aby kupić okulary stajemy przed skomplikowanym wyborem. W ofercie zakładów optycznych jest całe mnóstwo okularów, więc trudno się na cokolwiek zdecydować. Warto jednak pamiętać o tym, że okulary muszą nie tylko korygować nasz wzrok, lecz i zdobić. Musimy się w nich czuć wygodnie, ale i atrakcyjnie. Przed pójściem do optyka poznajmy jednak kryteria, którymi warto się kierować przy wyborze okularów.

Na skróty...

Oprawki

Jak wybrać okulary oraz oprawki do nich?

Każdy, kto odwiedził optyka poznał uczucie bezradności, kiedy widzimy całe mnóstwo oprawek do okularów. Korzystajmy z rad pracownika zakładu, gdyż bez jego pomocy właściwy wybór nie będzie możliwy.


W tym celu należy brać pod uwagę:

Przeznaczenie okularów - okulary do codziennego noszenia powinny być dość wielkie, aby nie zawężały pola widzenia, okulary do czytania mogą być mniejsze

Budowę twarzy

twarz owalna - twarz idealna, posiada zachowane proporcje, można wybierać oprawki zbliżone do szerokości twarzy, lub przypominające kształtem orzecha.

twarz okrągła - takie same wymiary w pionie i poziomie. Aby wydłużyć optycznie twarz należy wybrać prostokątne oprawki

twarz podłużna - dłuższa niż szersza. Wybierajmy oprawki kontrastowe, które mają kolorowe zauszniki

twarz trójkątna - trójkąt ku górze- musimy zwężyć górną część twarz, wybierajmy oprawki na żyłkę

twarz trójkątna - trójkąt ku dołu- musimy poszerzyć górną część twarzy, dobrze jest wybierać wyraźne oprawki

twarz prostokątna - wydłużamy wizualnie twarz dzięki wąskim oprawkom

Rozstawienie oczu - niezwykle ważne jest to, aby źrenice oczu umiejscowione były we właściwym miejscu oprawek.

Wielkość szkieł - nie każda z oprawek będzie przystosowana do tego, aby zamontować do niej szkła o grubych krawędziach.

Podatność na uczulenia - niektóre oprawki wywołują reakcje alergiczne. Dla alergików zaleca się wybieranie oprawek antyalergicznych

Stopień złożoności budowy oprawek - nie wybierajmy zbyt skomplikowanych i rozbudowanych oprawek, ponieważ będziemy musieli poświęcić sporo czasu na ich czyszczenie

Podział oprawek ze względu na budowę:

Metalowe - najbardziej wytrzymałe, oprawki metalowe są jednak cięższe od innych. Niekiedy u pacjentów zachodzą reakcje alergiczne na oprawki metalowe. Można jednak wybrać oprawki antyalergiczne

Plastikowe - są dość lekkie, lżejsze oprawek z metalu. Niektóre wykazują tendencję do zmiany kształtu w wyniku temperatury, więc musimy je dość często wymieniać. Z biegiem czasu stają się kruche.

Mieszane - zbudowane w części z metalu, a w części z plastyku. Można na przykład zakupić metalowe zauszniki, a ramki z plastyku, lub na odwrót. Mogą być one ciężkie, bądź też lekkie.

Wymiary oprawek

  • Rozmiar: 48 - 21 - 140 mm

  • Szerokość oprawki 135mm

  • Cyfry - 48 - szerokość szkła

  • 21 - szerokość mostka

  • 140 - długość zausznika

  • 135 - szerokość oprawki

Soczewki

Obecnie w salonach optycznych znajduje się całe mnóstwo typów i rodzajów soczewek do okularów. Wybór soczewki jest uzależniony od wady wzroku pacjenta, ale i przeznaczenia okularów. Szkła będą różnić się nie tylko rodzajem materiału, ale i wyglądem no i przeznaczeniem.

Rodzaje materiału soczewek:

Mineralne - klasyczne soczewki ze szkła

Organiczne - zrobione z tworzyw sztucznych, bardzo lekkie, nie mają tendencji do tłuczenia się, szybko znać na nich zarysowania

O wyższym współczynniku załamania - organiczne, jednakże są nawet o 40% cieńsze niż klasyczne soczewki

Poliwęglanowe - bardzo lekkie, posiadające dużą twardość i wytrzymałość

Różnice budowy soczewek:

Jednoogniskowe - są z przeznaczeniem do korygowania wad wzroku przy jednej aktywności, czyli mogą występować w okularach do czytania, lub do codziennego życia, można je nosić bez przerwy, bądź zmieniać.

Dwupołówkowe – i jedno i drugie oko zostaje skorygowane poprzez dwie połówki soczewek o różnych ogniwkowych. Górną część przeznacza się do dali, a dolną część do bliży. Oddzielone są linią. Najczęściej wykorzystywane przy starczowzroczności.

Połówkowe – mają tylko dolną soczewkę, która przeznaczona jest np. do czytania. Wykorzystuje się je najczęściej przy starczowzroczności.

Dwuogniskowe – wyróżnia się dwa segmenty o innych ogniskowych. Górną część wykorzystuje się do dali, a dolną do bliży. Można je wykorzystywać przy codziennym życiu, nie trzeba ich wymieniać. Nie posiadają korekcji odległości pośredniej.

Progresywne – posiadają płynną ogniskową, która jest uzależniona od punktu przez jaki patrzymy. To nowoczesny zamiennik soczewek dwuogniskowych. Posiadają podobne właściwości, lecz mają możliwość korekcji odległości pośrednich, a także wyglądają estetyczniej. Wyglądem przypominają soczewki jednoogniskowe.

Multigresywne – nowocześniejsza wersja soczewek progresywnych. Działają identycznie, jednak krzywiznę soczewki tworzą obie płaszczyzny. Dodatkowo są lżejsze, no i bardziej dokładne.

Fotochromowe - pod wpływem promieni słonecznych imitują okulary przeciwsłoneczne.

Powłoki w soczewkach:

Utwardzająca - dzięki niej soczewka jest odporniejsza na zarysowania

Antyrefleksyjna - dzięki niej światło nie odbija się od powierzchni soczewki. Zaleca się używanie takiej powłoki, kiedy pracujemy bardzo dużo przed komputerem, a także kiedy prowadzimy samochód

Absorpcyjna - zabarwia szkło pod wpływem promieni słonecznych

Polaryzująca - minimalizuje odbicie światła od innych przedmiotów, a do oka może dotrzeć wyłącznie światło nieodbite

Anty – UV - nie przepuszcza promieni UV

Popularni producenci

  • Catherine Deneuve

  • Enox Eyewear

  • Eye Concepts

  • Gretta

  • Jai Kudo

  • Johny

  • Liw Lewant

  • Polo

  • Paris

  • Primavera

  • Rossini

  • Solano

  • Tifosi

  • Vogue

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Co jaki czas badać wzrok?

    Przynajmniej raz w roku zaleca się badanie stanu wzroku, a jeśli zachodzi taka potrzeba warto wymienić szkła.

  • Jakie są objawy źle dobranych okularów?

    Okulary, które zostały w niewłaściwy sposób dobrane zamiast poprawiać wzrok to mogą go nawet nieodwracalnie popsuć. Przy bólach i zawrotach głowy warto poinformować swojego optyka.

Podsumowanie

Aby dobrać odpowiednie okulary musimy skupić się nie tylko na soczewkach, ale i oprawkach. Soczewki różnią się nie tylko budową, ale powłoką i rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane. Oprawki wybieramy patrząc chociażby na ich budowę, ale i budowę naszej twarzy.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-03 00:01:29, 120