Po powrocie z pracy- nie czekajmy z wykonaniem demakijażu do momentu położenia się do łóżka. Dajmy jej wcześniej odpocząć. Tuż przed udaniem się do łóżka przetrzyjmy twarz tonikiem. Rano i wieczorem- nawet kiedy wstajemy rano, a nie mamy położonego makijażu to skóra nocą również delikatnie się zanieczyszcza poprzez gruczoły łojowe i potowe.
Dlaczego mleczko?Mleczko jest fantastycznym rozwiązaniem dla osób z suchą cerą, ponieważ dodatkowo nawilża ją i łagodzi podrażnienia. Mleczka są dostępne zwykle w białym kolorze, w płynnej konsystencji, dzięki czemu bardzo łatwo można je rozprowadzić przy pomocy wacika.
Tonik jest preparatem, który nie tylko odświeża, ale nawilża, no i odżywia naszą skórę. Ma on naprawdę długą historię, ponieważ już w najdawniejszych czasach kobiety stosowały płyny na pojędrnienie naskórka. Niegdyś w skład toniku wchodziły takie substancje jak: nalewki z ziół, nalewki owocowe, woda, sok z cytryny. W XV-XVI wieku swoje pięć minut miał specyfik nazywany „wodą królowej Węgier”. Było to nic innego, jak alkohol z rozmarynu połączony z wodą różaną i sokiem z cytryny. Królowa Elżbieta węgierska aplikowała ten napar na skórę i podobno dzięki właściwościom naparu do późnego okresu miała wiele sił, a także wyglądała bardzo młodo.
Toniki są niezbędnym kosmetykiem przy pielęgnacji skóry. Dzięki nim skóra jest w odpowiedni sposób nawilżona. Toniki posiadają odczyn kwasowy, ponieważ ich pH wynosi od 4 do 5,5 więc zachowują właściwy odczyn lipidów w naskórku. Toniki ściągają i dezynfekują skórę. Bardzo często zawierają alkohol. Dzięki stosowaniu toników pomagamy skórze dojść do siebie po usunięciu zanieczyszczeń mleczkiem. Wiele toników zawiera całe mnóstwo ekstraktów łagodzących dzięki którym na skórze nie pojawiają się podrażnienia tuż po myciu. W upalne dni tonik znakomicie orzeźwia skórę. Toniki powinniśmy stosować odpowiednio do swojego rodzaju skóry.
Cera trądzikowa i tłusta - ściąga , działa antybakteryjnie, dezynfekuje, spowalnia produkowanie sebum, matuje, zamyka pory
Cera wrażliwa - toniki bezalkoholowe, zawierają substancje łagodzące m.in. hamamelis
Cera sucha - olejki hydrofilne, dzięki którym nie wysusza dodatkowo skóry
Cera z popękanymi naczynkami - substancje, które wzmacniają i zwężają naczynka, np. gingko biloba
Warto pamiętać o tym, że tonikiem przemywamy oczyszczoną już skórę, a w żadnym wypadku nie używamy toniku do mycia twarzy rano, czy wieczorem, a tym bardziej do zmywania makijażu. Tuż po wyjściu z solarium, czy kąpieli słonecznej dobrze jest nawilżyć tonikiem swoją twarz. No i jeszcze jedno zastosowanie toniku. Będzie on wręcz niezbędnikiem jako pierwszy podkład pod makijaż.
Skład toniku:Ponad 90% toniku to woda
Glikol
Gliceryna
witaminy w formie hydrofilnej
Alantoina
Substancje mineralne
Toniki bezalkoholowe jak sama nazwa wskazuje są pozbawione alkoholu. Powinny być używane zwłaszcza przez osoby, które mają wrażliwą, skłonną do podrażnień skórę. Są równie skuteczne jak te z alkoholem tyle tylko, że nie mają słabsze działanie oczyszczające, np. (słabiej zapobiegają wypryskom).
Teoretycznie bez mleczka do twarzy można się obyć. Po prostu makijaż zostanie zmywany poprzez żel do mycia twarzy, lub też piankę. Jednak taki zabieg jest nie tylko bardzo pracochłonny, to i podrażnia często nasze oczy, kiedy je intensywnie pocieramy żelem w celu usunięcia tuszu do rzęs. Dodatkowo nie pozbędziemy się dostatecznie tego kosmetyku, a resztki pozostaną na powiekach, bądź zabrudzą ręcznik w trakcie wycierania się.