Dietę te stworzył amerykański lekarz Robert C. Atkins. Według jego opinii, aby pozbyć się otyłości i nadwagi wcale nie trzeba zmniejszać ilości spożywanej żywności. Musimy przede wszystkim ograniczyć spożywanie węglowodanów, a skutkuje to zmuszeniem organizmu do spalenia całego zgromadzonego tłuszczu. W trakcie dwutygodniowej diety nie jemy pieczywa, artykułów zbożowych, warzyw, które zawierają skrobię, jogurtów, owoców, jak i mleka. Podczas dziennego jadłospisu nie możemy zjeść więcej niż 20 g węglowodanów. Produkty mięsne, a także ryby i jaja możemy jeść w takiej ilości, aby zaspokoić nasz głód, jednak nie można ich łączyć z artykułami, w których składzie występują węglowodany.
Śniadanie:Podczas tej diety można stracić 3 kg w przeciągu 3- 4 dni. Jest to szybka dieta. Podstawową zasadą w tej diecie jest wypijanie koktajlu warzywnego na pół godziny przed każdym posiłkiem. Można jeść warzywa zarówno surowe, jak i gotowane, a także małe ilości węglowodanów, czyli ryż, pieczywo. Ten rodzaj diety zaleca się przeprowadzić w wolny weekend. Dzięki tej diecie dostarczamy do swojego organizmu mnóstwo błonnika i witamin. Jest w pewnym sensie dietą oczyszczającą. Nie można jej przedłużać, ponieważ wywołamy efekt jo-jo.
Przepis na koktajl warzywny:
3 marchewki, cebula, 4 pomidory(obrać ze skórki), połowa selera. Wszystkie składniki miksujemy, na koniec dolewamy wody aby wypełnić je do 1 litra.
Dr. Jan Kwaśniewski jakieś 20 lat temu opracował zasady żywienia optymalnego. Zostały one przebadane początkowo na zwierzętach, a potem pozytywnie sprawdziły się na chorych. Dietę chwalą stosujący, a potępiają lekarze. Zakłada, że człowiek powinien dostarczać dużo tłuszczów do swojego organizmu. Zaleca się spożywanie białka nawet 30-50 g na dobę. Proporcje: białko- tłuszcz- węglowodany wynoszą- 1:2,5 - 3,5:0,5. można jeść do syta, ale należy zachować dane proporcje.
Produkty zalecane:Dieta ta jest uważana za jedną z najpopularniejszych. Zanim zaczniemy stosować tę dietę musimy przez tydzień zapisywać wszystko to, co zjadamy. Zaleca się w tej diecie zmniejszanie ilości posiłków, które zawierają tzw. „puste kalorie”. Wykluczyć musimy więc: zbyt dużo tłuszczu, słodycze, wędliny, alkohol, piwo. Z diety wyłączamy ostre przyprawy, które pobudzają nasz apetyt. Dania jemy na małych talerzykach, a dzięki temu oszukujemy zmysł wzroku. przed posiłkiem wypijajmy szklankę wody. Posiłki należy jeść powoli i starannie przeżuwać. Śmietanę należy zastąpić kefirem, czy też jogurtami.
Przykładowa rozpiska kaloryczna posiłków:I śniadanie- 250 kcal
II śniadanie 100 kcal
Obiad – 350 kcal
Podwieczorek- 100 kcal
Kolacja- 200 kcal
Stosując dietę kopenhaską możemy dość szybko stracić zbędne kilogramy. Tracimy od 7 do 20 kg w ciągu 13 dni. Dieta kopenhaska jest oparta na stosowaniu dość rygorystycznego jadłospisu. Nie możemy jej przerwać w trakcie, a powtórzyć należy dopiero po dwóch latach. Jest ona bardzo wyniszczająca, ponieważ wartość kaloryczna w ciągu dnia mieści się w granicach 400-800 kcal. Dieta niektórym może wydawać się dość nudna i monotonna, gdyż w menu przeważa kawa, jajka na twardo, a także szpinak z gotowanym mięsem. W diecie założone są trzy posiłki dziennie.
Jest to dieta niskokaloryczna 1200- 1500 kcal. Dzienną liczbę kalorii można zmniejszać stopniowo, czyli o 200 kcal co tydzień. Dzięki temu przyzwyczajamy nasz organizm do mniejszych ilości jedzenia, a nie wywołujemy uczucia głodu. W jadłospisie powinny się znaleźć takie produkty, jak chociażby: jogurt, cebula, drożdże, kiełki. W pierwszym tygodniu zjadamy tylko owoce, natomiast w drugim i trzecim możemy już wprowadzić warzywa i pieczywo. Nie można jeść jajek, ani mleka, a potraw doprawiać solą. Między spożywaniem różnych rodzajów owoców zachowujemy przerwę godzinną, natomiast między owocami i mięsem przerwę dwugodzinną. W trakcie tej diety możemy pić niegazowaną wodę mineralną, lub niesłodzoną herbatę. Trzeba ją stosować niezwykle ostrożnie, ponieważ jest uboga w składniki odżywcze.
Istnieje bardzo dużo diet. Nie jest powiedziane, że dana dieta będzie rewelacyjna dla każdego, ponieważ każda osoba ma indywidualny organizm i potrzeby. Musimy wybrać dietę odpowiednią dla siebie, aby nie zaszkodziła, a pomogła. Warto przed jej zastosowaniem skonsultować się z lekarzem.