Kordian: Spisek Koronacyjny - Juliusz Słowacki
Opracowanie: Marian Bizan, Paweł Hertz
Wydanie z doskonałym, obszernym opracowanie i objaśnieniami.
"Kordian: Część pierwsza trylogii. Spisek Koronacyjny" jest pierwszą częścią planowanej przez Słowackiego trylogii, której kolejne części nie są znane. Dramat ten był jednym z ważniejszych głosów w toczącej się żywo w latach trzydziestych XIX w. dyskusji na temat przyczyn upadku powstania listopadowego. Poprzedzające akcję utworu "Przygotowanie" pokazuje, że niebagatelny wpływ na dzieje narodów miały czynniki nadprzyrodzone: czarownice skupione wokół kotła w noc przełomu stuleci przygotowują w nim tych, od których zależeć będą losy narodu polskiego, a powracający w akcji dramatu w różnych kształtach szatan dowodzi, że historia stała się jego domeną.
"Kordian" został napisany w drugiej połowie 1833 r. w Genewie, a wydany anonimowo w 1834 r. w Paryżu. Jego inspiracją było powstanie listopadowe, ale także chęć podjęcia polemiki z Adamem Mickiewiczem, zwłaszcza z III częścią "Dziadów".
Juliusz Słowacki (1809-1849), polski poeta, dramatopisarz, jeden z najwybitniejszych twórców romantycznych, nazywany - obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego - mianem wieszcza. Wywarł ogromny wpływ na późniejszych poetów Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, m.in. Antoniego Langego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Jana Lechonia.
Seria: Seria kieszonkowa PIW (seria z ptaszkiem)
196 str., oprawa miękka, format 145x205
Stan: b.dobry (-) minimalne przybrudzenia okładki
Wyd.: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1982
ISBN: 83-06-00578-3