Perykles i Aspazja - Aleksander Krawczuk
Perykles był wybitnym mężem stanu, uważanym za twórcę demokracji w Atenach, zaś Aspazja to jego długoletnia towarzyszka życia, piękna i mądra kobieta pochodząca z małoazjatyckiego Miletu. W okresie rządów Peryklesa Ateny stały się największą potęgą w starożytnej Grecji. Zabudowano świątyniami Akropol i wzniesiono mury łączące miasto z portem w Pireusie. Perykles doprowadził do powstania imperium ateńskiego, rozpoczął wielką wojnę ze Spartą. W polityce wewnętrznej zwiększał udział ludu w rządach, wprowadził zasadę odpłatności za sprawowanie funkcji publicznych w Atenach.
Książka ta opowiada nie tylko o losach sławnego polityka ateńskiego i jego pięknej przyjaciółki, lecz też o wielkich wydarzenia dziejowych i o zwykłych sprawach codziennego życia — po prostu o ludzkiej rzeczywistości Aten w czasach ich świetności. Tę odległą epokę dzieli od naszych czasów dwadzieścia pięć wieków. A jednak właśnie owe Ateny są wspólną ojczyzną nas wyszystkich, kolebką naszej współczesnej Europy.
Tę książkę napisaną ze swadą, piękną polszczyzną, przez Aleksandra Krawczuka — erudytę i znawcę starożytności, czyta się niemal jak wciągająca powieść...
Spis treści (główne rozdziały):
1. Ród matki Peryklesa: wyklęci i demokraci
2. Ojciec Peryklesa: ukochany poety, wróg Militiadesa, pogromca Persów
3. Temistokles i Kimon
4. Kimon i Perykles
5. Dobre boginie
6. Klęski i pokój
7. Mędrcy wokół Aspazji
8. Wyprawa na Samos
9. Wszyscy bronią pokoju
10. Procesy i dyplomacja
11. Wojna
Przypisy
Najważniejsze opracowania epoki Peryklesa
Indeks nazwisk
Indeks nazw geograficznych
Spis ilustracji
Aleksander Krawczuk (1922- ), historyk i eseista; profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. 1986-1989 minister kultury i sztuki. Autor studiów oraz licznych opowieści historycznych i biograficznych z dziejów starożytnej Grecji, Rzymu i Bliskiego Wschodu. Szczególnie opracowuje dzieje polityczne i kulturalne. Popularyzator, członek ZLP.
338 str., oprawa miękka, format 125x195
Stan: b.dobry
Wyd.: Ossolineum, 1987
ISBN: 83-04-02489-6